Na mocy Porozumienia Akademii Wychowania Fizycznego w sprawie systemu kwalifikacji w szkoleniu sportowym z dnia 5 lica 2013 roku Centrum Doskonalenia Kadr i Szkolenia AWF Poznań zaprasza na kursy na tytuł instruktora sportu.
Instruktor Sportu Akademii Wychowania Fizycznego jest przygotowany do prowadzenia samodzielnej działalności szkoleniowo-treningowej w sporcie szkolnym oraz do działalności pomocniczej pod nadzorem trenera sportu w pozostałych obszarach sportu wyczynowego. Kurs odrębny dla danej dyscypliny Kierunkowej, dotyczy metodyki zajęć, nauczania techniki i treningu danej dyscypliny, obejmuje zarys historii oraz naukę przepisów i sędziowania w danej dyscyplinie kierunkowej.
Informacja:
Kurs obejmuje 180 godzin zajęć programowych. Program kursu jest realizowany przez trenera sportu, składa się z bloków: zawiera 60 godzin zajęć teoretycznych, 90 godzin dyscypliny kierunkowej oraz 30 godzin praktyki instruktorskiej w klubie sportowym. Część ogólna (teoretyczna) Kursu jest wspólna programowo dla każdej specjalizacji sportowej. Kursanci, którzy ukończyli studia na AWF na kierunku Sport lub Wychowanie Fizyczne, obejmujące w ich programie specjalizację instruktora Sportu lub posiadający tytuł instruktora Sportu jak również Ci którzy posiadają zaświadczenie o ukończeniu części ogólnej kursu (podstaw teoretycznych) są zwolnieni z części ogólnej. Wymogi dla kandydatów na Instruktor Sportu AWF to: pełnoletniość, wykształcenie średnie, pisemne oświadczenie o niekaralności, przedstawione wraz z dokumentacją kursową, Po zakończeniu kursu Kursanci otrzymują: legitymację Instruktora Sportu AWF.
Kursy Instruktora Sportu AWF składają się z dwóch części:
1. CZĘŚĆ OGÓLNA [czytaj więcej...]
2. CZĘŚĆ SPECJALISTYCZNA [czytaj więcej...]
Termin rozpoczęcia:
Prowadzona jest rekrutacja ciągła. Można zapisywać się przez cały rok na dane dyscypliny. Termin uruchomienia cz. specjalistycznej uzależniony jest od uzbierania się minimalnej grupy.
Czas trwania:
Zajęcia odbywają się w trybie weekendowym (soboty i niedziele). Kurs obejmuje 90 godzin, czyli: 8 - 9 weekendów.
Kryteria egzaminacyjne (wymagania końcowe):
- Obecności i aktywne uczestnictwo w zajęciach teoretycznych i praktycznych
- Pozytywna ocena z egzaminu końcowego
- Zgodnie z wymogami Porozumienia międzyuczelnianego (AWF) w celu realizacji Kursu Instruktora Sportu i otrzymania uprawnień wymagane jest zaświadczenie z klubu sportowego o odbyciu praktyk instruktorskich w wymiarze 30h, które należy przedłożyć do momentu zakończenia zajęć na Kursie
Świadectwo ukończenia:
Po ukończeniu części ogólnej oraz części specjalisycznej (integralnej części kursu) kursant otrzymuje Legitymację Instruktora Sportu AWF z danej dysypliny kierunkowej.
ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE
Cele i zadania kursu
a) wyszkolenie i przygotowanie kadry instruktorów do pracy w klubach lub organizacjach karate b) przedstawienie kursantom kierunków nauczania i metod treningu oraz rywalizacji sportowej w karate
c) efektem końcowym dla kursantów jest opanowanie i zdolność do samodzielnego prowadzenia zajęć treningowych z różnymi grupami karateków
ZAJĘCIA TEORETYCZNE – realizowane w formie wykładów
Uwzględniają i obejmują swoim zakresem takie istotne informacje jak:
- HISTORIA KARATE, filozofia i zasady etyczne
- ORGANIZACJE pracy klubu, stowarzyszenia, itd…
- ZNAJOMOŚĆ teorii nauczanych elementów karate
- OGÓLNE zasady funkcjonowania ciała ludzkiego w stosowaniu prawidłowej techniki karate
- RYWALIZACJĘ jej cele, rodzaje, formy zawodów sportowych
- PLANOWANIE i kontrolę wyników oraz poziom wyszkolenia
ZAJĘCIA PRAKTYCZNE – realizowane w formie pokazu i praktyki indywidualnej oraz w parach
Zawierają wszystkie umiejętności niezbędne do prowadzenia zajęć z grupą:
- KARATE w samoobronie, sporcie, wychowaniu, prozdrowotne, itd..
- METODYKA nauczania technik KIHON, KATA, KUMITE
- METODY pracy z różnymi grupami ćwiczebnymi
- WYKORZYSTANIE sprzętu treningowego specjalnego dla karate
- SĘDZIOWANIE w zakresie podstawowym
- WYKORZYSTANIE w praktyce metod rozwoju cech motorycznych niezbędnych w osiąganiu wyniku sportowego
|