Na mocy Porozumienia Akademii Wychowania Fizycznego w sprawie systemu kwalifikacji w szkoleniu sportowym z dnia 5 lica 2013 roku Centrum Doskonalenia Kadr i Szkolenia AWF Poznań zaprasza na kursy na tytuł instruktora sportu.
Instruktor Sportu Akademii Wychowania Fizycznego jest przygotowany do prowadzenia samodzielnej działalności szkoleniowo-treningowej w sporcie szkolnym oraz do działalności pomocniczej pod nadzorem trenera sportu w pozostałych obszarach sportu wyczynowego. Kurs odrębny dla danej dyscypliny Kierunkowej, dotyczy metodyki zajęć, nauczania techniki i treningu danej dyscypliny, obejmuje zarys historii oraz naukę przepisów i sędziowania w danej dyscyplinie kierunkowej.
Informacja:
Kurs obejmuje 180 godzin zajęć programowych. Program kursu jest realizowany przez trenera sportu, składa się z bloków: zawiera 60 godzin zajęć teoretycznych, 90 godzin dyscypliny kierunkowej oraz 30 godzin praktyki instruktorskiej w klubie sportowym. Część ogólna (teoretyczna) Kursu jest wspólna programowo dla każdej specjalizacji sportowej. Kursanci, którzy ukończyli studia na AWF na kierunku Sport lub Wychowanie Fizyczne, obejmujące w ich programie specjalizację instruktora Sportu lub posiadający tytuł instruktora Sportu jak również Ci którzy posiadają zaświadczenie o ukończeniu części ogólnej kursu (podstaw teoretycznych) są zwolnieni z części ogólnej. Wymogi dla kandydatów na Instruktor Sportu AWF to: pełnoletniość, wykształcenie średnie, pisemne oświadczenie o niekaralności, przedstawione wraz z dokumentacją kursową, Po zakończeniu kursu Kursanci otrzymują: legitymację Instruktora Sportu AWF.
Kursy Instruktora Sportu AWF składają się z dwóch części:
1. CZĘŚĆ OGÓLNA [czytaj więcej...]
2. CZĘŚĆ SPECJALISTYCZNA [czytaj więcej...]
Termin rozpoczęcia:
Prowadzona jest rekrutacja ciągła. Można zapisywać się przez cały rok na dane dyscypliny. Termin uruchomienia cz. specjalistycznej uzależniony jest od uzbierania się minimalnej grupy.
Czas trwania:
Zajęcia odbywają się w trybie weekendowym (soboty i niedziele). Kurs obejmuje 90 godzin, czyli: 8 - 9 weekendów.
Kryteria egzaminacyjne (wymagania końcowe):
- Obecności i aktywne uczestnictwo w zajęciach teoretycznych i praktycznych
- Pozytywna ocena z egzaminu końcowego
- Zgodnie z wymogami Porozumienia międzyuczelnianego (AWF) w celu realizacji Kursu Instruktora Sportu i otrzymania uprawnień wymagane jest zaświadczenie z klubu sportowego o odbyciu praktyk instruktorskich w wymiarze 30h, które należy przedłożyć do momentu zakończenia zajęć na Kursie
Świadectwo ukończenia:
Po ukończeniu części ogólnej oraz części specjalisycznej (integralnej części kursu) kursant otrzymuje Legitymację Instruktora Sportu AWF z danej dysypliny kierunkowej. Cel kursu:
a) przygotowanie uczestników kursu do samodzielnego prowadzenia zajęćszkoleniowych z futsalu na różnym poziomie zaawansowania sportowego;
b) zapoznanie teoretyczne z podstawami przedmiotów podstawowych, niezbędnych do wykonywania zajęć specjalistycznych z futsalu;
Zadania szkoleniowe:
a) zapoznanie z podstawami techniki, taktyki oraz podstaw treningu sportowego;
b) zdobycie podstawowych umiejętności metodycznych i organizacyjnych niezbędnych do prowadzenia różnych form ćwiczeń;
c) zapoznanie z podstawowymi metodami analizy i oceny efektów nauczania.
Warunki przyjęcia na kurs:
a) spełnienie warunków Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania kwalifikacji zawodowych w sporcie (18 luty 2011), art. 41 ust.16 ustawy z dn. 25 czerwca 2010 (proszę podać aktualne wytyczne, co do wymogów ubieganie się na kurs instruktora sportu o specjalności futsalu).
b) zainteresowanie futsalem;
c) wykazanie się podstawowymi umiejętności gry w futsal;
d) wykazanie się sprawnością fizyczną na poziomie umożliwiającym pełne uczestnictwo w zajęciach programowych (teoria, praktyka);
e) zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, kwalifikujące do czynnego udziału w kursie.
Kwalifikacje:
Podstawą prawną prowadzenia kursu na tytuł instruktora sportu jest:
1.) Porozumienie Akademii Wychowania Fizycznego w sprawie systemu kwalifikacji w szkoleniu sportowym z dnia 5 lica 2013 roku.
2.) Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. 2013 poz. 829)* c)
3.) Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dziennik Ustaw 2010 nr 82 poz. 537)*
Kurs może być bardzo dobrym uzupełnieniem wiedzy z zakresu mikrotaktyki w piłce nożnej, niezależnie od poziomu szkolenia.
Instruktora futsalu winno charakteryzować:
- odpowiednia wiedza ogólna i specjalna w zakresie odbytego kursu, oraz umiejętnośćjej przekazywania podopiecznym w odpowiednich proporcjach;
- umiejętnościruchowe, szczególnie wykorzystane do dobrego pokazu ćwiczeń;
- przychylny stosunek do podopiecznych;
- świadomość potrzeby stałego pogłębiania swej wiedzy,
- wrażliwość społeczna.
Respektując przedstawione postulaty procesu kształcenia na stopień instruktora, należy ze strony kadry nauczającej, przekazywać taki zasób wiedzy teoretycznej i umiejętnościpraktycznych, który stanowić ma z jednej strony, zamkniętą w podstawach całość, a z drugiej – drogę wyjściową do dalszego pogłębiania tej wiedzy oraz technologii treningu i walki sportowej.
Warunki dopuszczenia do egzaminu końcowego:
1. Wykazanie się umiejętnościami z zakresu sprawności technicznej na poziomie umożliwiającym demonstrowanie ćwiczeń na podstawie sprawdzianu, testu, lub oceny aktywnego udziału w zajęciach praktycznych.
2. Uzyskanie pozytywnej oceny z samodzielnego prowadzenia zajęć (konspekt, dobór ćwiczeń, postawa prowadzącego).
3. Uzyskanie pozytywnej oceny postawy kursanta (obecność na zajęciach, zachowanie, aktywne zainteresowanie treścią i formą całego kursu).
Egzamin końcowy:
Kursanci przystępują do egzaminu ustnego przed Komisją egzaminacyjną, złożoną z wytypowanych osób przez organizatora kursu.
Absolwenci, otrzymują legitymację instruktora sportu – ze specjalnością futsalu.
|