Komunikat

Użytkowniku, przeglądasz archiwalną wersję strony. Jej zawartość przedstawia stan na 07.03.2023 r.

Aktualna wersja witryny Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu znajduje się pod adresem: www.awf.poznan.pl

 

 


cdks b opiscdks b programcdks b kadracdks b rekrutacjacdks b cennikcdks b kontakt

 
Opis kierunku 

Na mocy Porozumienia Akademii Wychowania Fizycznego w sprawie systemu kwalifikacji w szkoleniu sportowym z dnia 5 lica 2013 roku Centrum Doskonalenia Kadr i Szkolenia AWF Poznań zaprasza na kursy na tytuł instruktora sportu. 
Instruktor Sportu Akademii Wychowania Fizycznego jest przygotowany do prowadzenia samodzielnej działalności szkoleniowo-treningowej w sporcie szkolnym oraz do działalności pomocniczej pod nadzorem trenera sportu w pozostałych obszarach sportu wyczynowego.

Kurs odrębny dla danej dyscypliny Kierunkowej, dotyczy metodyki zajęć, nauczania techniki i treningu danej dyscypliny, obejmuje zarys historii oraz naukę przepisów i sędziowania w danej dyscyplinie kierunkowej.
 

Informacja:
Kurs obejmuje 180 godzin zajęć programowych. Program kursu jest realizowany przez trenera sportu, składa się z bloków: zawiera 60 godzin zajęć teoretycznych90 godzin dyscypliny kierunkowej oraz 30 godzin praktykiinstruktorskiej w klubie sportowym.

Część ogólna (teoretyczna) Kursu jest wspólna programowo dla każdej specjalizacji sportowej. Kursanci, którzy ukończyli studia na AWF na kierunku Sport lub Wychowanie Fizyczne, obejmujące w ich programie specjalizację instruktora Sportu lub posiadający tytuł instruktora Sportu jak również Ci którzy posiadają zaświadczenie o ukończeniu części ogólnej kursu (podstaw teoretycznych) są zwolnieni z części ogólnej

Wymogi dla kandydatów na Instruktor Sportu AWF to: pełnoletniość, wykształcenie średnie, pisemne oświadczenie o niekaralności, przedstawione wraz z dokumentacją kursową, 

Po zakończeniu kursu Kursanci otrzymują: legitymację Instruktora Sportu AWF.


Kursy Instruktora Sportu AWF składają się z dwóch części:
1. CZĘŚĆ OGÓLNA  [czytaj więcej...]
2. CZĘŚĆ SPECJALISTYCZNA   [czytaj więcej...]

 

Termin rozpoczęcia:
Prowadzona jest rekrutacja ciągła. Można zapisywać się przez cały rok na dane dyscypliny. Termin uruchomienia cz. specjalistycznej uzależniony jest od uzbierania się minimalnej grupy.
 

Czas trwania: 
Kurs obejmuje 90 godzin, czyli: 8 - 9 weekendów.

 

Kryteria egzaminacyjne (wymagania końcowe):
- Obecności i aktywne uczestnictwo w zajęciach teoretycznych i praktycznych
- Pozytywna ocena z egzaminu końcowego

- Zgodnie z wymogami Porozumienia międzyuczelnianego (AWF) w celu realizacji Kursu Instruktora Sportu i otrzymania uprawnień wymagane jest zaświadczenie z klubu sportowego o odbyciu praktyk instruktorskich w wymiarze 30h, które należy przedłożyć do momentu zakończenia zajęć na Kursie
 

 

Świadectwo ukończenia:  
Po ukończeniu części ogólnej oraz części specjalisycznej (integralnej części kursu) kursant otrzymuje Legitymację Instruktora Sportu AWF z danej dysypliny kierunkowej.

 


Cele kursu Instruktora Sportu AWF "Narciarstwo Zjazdowe":
Celem kursu jest uzyskanie przez uczestników podstawowej wiedzy i umiejętności w zakresie nauczania narciarstwa zjazdowego. Przyswojenie zasad metodycznych, doskonalenie własnej techniki jazdy na nartach oraz wybranych elementów narciarstwa sportowego, jako przygotowanie do przyszłej pracy instruktorskiej. Przygotowanie pomocniczej kadry instruktorskiej do organizacji wstępnego szkolenia sportowego w zakresie narciarstwa zjazdowego.


Kwalifikacje:
Po ukończeniu Kursu i zaliczeniu egzaminów końcowych absolwent uzyskuje kwalifikacje instruktorskie w części specjalistycznej kursu (bez części ogólnej) na podstawie przepisów: podstawa: Dz.U. Nr 127 z dnia 25.06.2010 r. Art. 41, ust. 6 i 10 oraz projekt Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z 15.10.2010 § 8 wraz z późniejszymi zmianami oraz Ustawą Deregulacyjną (13.06.2014, art. 25) i porozumieniem Rektorów AWF z dnia 5.07.2013 r. i 27.10.2014 r. W szczególności absolwenci dysponują wiedzą i umiejętnościami w zakresie: Samodzielnego organizowania i prowadzenia podstawowego szkolenia narciarskiego. Prawidłowego demonstrowania ćwiczeń i ewolucji narciarskich z wybranymi elementami jazdy sportowej. Właściwego zachowania zasad bezpieczeństwa podczas prowadzenia zajęć z narciarstwa w terenie górskim. Stosowania podstawowych przepisów organizacji zawodów narciarskich.

Warunkiem zakwalifikowania na specjalizację instruktorską z narciarstwa jest:
pełnoletniość, wykształcenie średnie, oświadczenie o niekaralności, zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych oraz o ubezpieczeniu NW, jedno zdjęcie legitymacyjne (3,5 x 4,5). Umiejętności jazdy na nartach na poziomie skrętów równoległych

ProgramPROGRAM KURSU: Tematy wykładów (15 h):
1. Program nauczania narciarstwa zjazdowego. Dominanty i cele nauczania narciarstwa w Polsce. Historia narciarstwa (2 godz.)
2. Bezpieczeństwo w górach, kodeks narciarski, organizacja pomocy przy wypadkach. Ratownictwo (2 godz.)
3. Sprzęt i ekwipunek narciarski. Dobór i konserwacja oraz przygotowanie ślizgów nart (2 godz.)
4. Technika, podstawy teoretyczne, podstawowe pojęcia, opis wybranych ewolucji (2 godz.)
5. Metody i zasady nauczania narciarstwa zjazdowego Narciarstwo jako jedna z form ruchowej aktywności rekreacyjnej. Psychospołeczne zasady nauczania dzieci i młodzieży (2 godz.)
6. Podstawy treningu zjazdowca. Narciarski regulamin sportowy (konkurencje zjazdowe). Zasady organizacji zawodów (2 godz.)
7. Rozwój technik narciarskich, szkoły narodowe i kongresy nauczania narciarstwa (2 godz.)
8. Analiza osnowy lekcyjnej w pracy instruktora (1godz.)
Zajęcia praktyczne, tematy ćwiczeń (75 h):
1. Rozjeżdżenie, rozpoznanie tras i warunków śniegowych. Pług, łuki płużne, skręt z pługu, sprawdzian wstępny (6 godz.)
2. Jazda w linii spadku i w skos stoku / skręt dostokowy, skręt z półpługu (6 godz.)
3. Skręt z poszerzenia kątowego, skręt stop, ześlizgi: skośny, boczny i zaokrąglony (6 godz.)
4. Skręt NW (odmiany z zastosowaniem techniki przeciwbieżnej i współbieżnej). Doskonalenie poznanych ewolucji (6 godz.)
5. Śmig (warianty śmigu). Jazda terenowa. Doskonalenie poznanych ewolucji (6 godz.)
6. Skręt równoległy długi i krótki. Doskonalenie poznanych ewolucji. Jazda terenowa. Ćwiczenie elementów SL i GS (6 godz.)
7. Ćwiczenia Slalomu Giganta (SG) – jazda na bramkach (6 godz.)
8. Konsultacje praktyczne na śniegu (od pkt. 2 – 7) (12 godz.)
9. Slalom Gigant (GS) – egzamin praktyczny, organizacja zawodów (6 godz.)
10. Instruowanie – Egzamin. Doskonalenie poznanych ewolucji (6 godz.)
11. Egzamin praktyczny z techniki, doskonalenie poznanych ewolucji (6 godz.)
12. Egzamin końcowy z teorii (3 godz.)
 
KadraKierownik Kursu: prof. dr hab. Jacek Gracz 
 
Cennik1200 zł. (opłata jednorazowa lub w dwóch równych ratach, I rata płatna przed rozpoczęciem zajęć, II rata płatna do końca  trwania kursu)
(+ 500 zł. - opłata za cz. ogólną w przypadku osób, które nie zaliczyly tej części, z cz. ogólnej zwolnieni
 absolwenci kierunku WF i SPORT).
Kontakt

http://www.awf.poznan.pl/pl/cdkis-kontakt

tel. 61 8 35 50 94/92
e-mail: