Konto czytelnika / Zapisy on-line
Konto czytelnika
By zalogować się na konto czytelnika wystarczy kliknąć na poniższą grafikę. Możesz również skorzystać z przycisku "zaloguj", który znajduje się w prawym górnym rogu po kliknięciu na zakładkę katalog on-line. Przypominamy o regularnym sprawdzaniu konta, by uniknąć opłat za przetrzymane książki.Zapisy on-line do Biblioteki Głównej AWF w Poznaniu
Zasady zapisów on-line:
1. Usługa jest skierowana do pracowników, doktorantów i studentów AWF Poznań.
2. Formularz zapisu jest dostępny:
- w prawym górnym rogu katalogu on-line, przycisk „Zaloguj”,
- następnie przycisk „Nowy użytkownik”,
- w zakładce górnej katalogu on-line „Moje konto”,
- następnie przycisk „Nowy użytkownik”,
- w zakładce bocznej strony biblioteki „Konto czytelnika/Zapisy on-line”,
- następnie przycisk „Nowy użytkownik”.
- PESEL,
- Nazwisko i imię,
- Adres,
- Email,
- PIN (dowolne 4 cyfry, niezbędne do logowania),
- należy zapoznać się z regulaminem korzystania ze zbiorów Biblioteki Głównej oraz z informacjami o przetwarzaniu danych osobowych.
- Przycisk „Akceptuję” zatwierdza zapisanie się do Biblioteki.
- Użytkownik otrzymuje tymczasowy „nr karty”, który daje możliwość zamawiania książek z katalogu.
dokonać wpłaty 12 zł na konto uczelni: AWF Poznań nr 91 1020 4027 0000 1702 1315 1552, w tytule przelewu należy podać: nazwisko, imię, nr albumu/jednostkę organizacyjną AWF oraz dopisek – zapis zdalny. Następnie, trzeba zgłosić się do wypożyczalni w celu aktywowania pełnych uprawnień czytelnika.
5. W przypadku pytań prosimy o kontakt z wypożyczalnią.
Udostępnianie prac dyplomowych
Wśród zasobów naszej biblioteki znajdują się zbiory specjalne. Należą do nich prace magisterskie oraz prace doktorskie. Prace magisterskie są przechowywane i udostępniane przez Archiwum AWF, a prace doktorskie przez Bibliotekę Główną AWF.
Zasady udostępniania prac dyplomowych reguluje Procedura udostępniania prac dyplomowych stanowiących zasób Archiwum oraz Biblioteki Głównej Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Podstawami prawnymi procedury są:
Osoby spoza AWF, chcące skorzystać z prac zdeponowanych w Archiwum AWF, muszą uzyskać pisemną zgodę Prorektora do spraw nauki. Zgodę można uzyskać w oparciu o formularz, stanowiący załącznik numer 2 do wyżej wymienionego zarządzenia.
Po uzyskaniu zgody Prorektora ds. nauki, prace dyplomowe są udostępniane w czytelni biblioteki na następujących zasadach:
- Udostępniane są wyłącznie prace napisane i obronione do 1998 roku
- Prace dyplomowe udostępniane są wyłącznie w formie papierowej
- Jednorazowo można uzyskać dostęp do ośmiu prac dyplomowych
- Jakiekolwiek formy kopiowania i rozpowszechniania udostępnionych prac są zabronione
Godziny otwarcia Biblioteki Głównej od 1 września 2021 r.
Godziny otwarcia czytelni:
• poniedziałek – piątek: godz. 08.00 – 11.00
• sobota: nieczynna
W czytelni może przebywać jednorazowo maksymalnie12 użytkowników.
Wykaz materiałów poddanych kwarantannie - [link]
Dezynfekcja: godz. 11.00-12.00
Godziny otwarcia wypożyczalni:
• poniedziałek – piątek: godz. 12.00 – 15.00
• sobota: nieczynna
W wypożyczalni może przebywać jednorazowo maksymalnie 4 użytkowników.
Dzień Niepodległości
W środę 11 listopada - Dzień Niepodległości
Biblioteka Główna będzie NIECZYNNA.
Biblioteka Główna będzie NIECZYNNA.
Uwaga!!
Czytelnia i Wypożyczalnia
czynne w godz. 9.00 - 14.00 wg harmonogramu.
Bazy tworzone przez bibliotekę AWF Poznań
• | Bibliografia prac doktorskich AWF w Poznaniu | — opis |
• | Bibliografia Zawartości Czasopism AWF w Poznaniu - SPORT do roku 2017 | — opis |
• | ">Bibliografia publikacji pracowników AWF w Poznaniu | — opis |
• | Katalog prac magisterskich AWF w Poznaniu - zawiera prace napisane i obronione do 1998 r. | — opis |
Legenda:
• – bazy i serwisy dostępne przez Internet w sieci AWF lub z komputerów domowych przez serwer proxy.
• – bazy i serwisy ogólnodostępne przez Internet
Z baz i serwisów należy korzystać zgodnie z warunkami licencji.
Zapraszamy do Sali dostępu do baz (przy Czytelni), oferujemy pomoc w wyszukiwaniu oraz szkolenia.
Kolekcja Profesora Piaseckiego w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej
Zapraszamy do zapoznania się z kolekcją dzieł Profesora Eugeniusza Piaseckiego znajdujących się w zbiorach Biblioteki Głównej AWF Poznań. Zostały one opublikowane w postaci elektronicznej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej, dostępnej dla wszystkich zainteresowanych [więcej informacji]. |
Profesor Eugeniusz Piasecki (1872-1947) - wybrane publikacje w zbiorach Biblioteki Głównej AWF w Poznaniu
W zbiorach Biblioteki Głównej AWF od wielu lat znajduje się wydzielona kolekcja dzieł Profesora, licząca 65 pozycji. Obok książek, broszur zgromadzono liczne odbitki artykułów, wystąpień konferencyjnych i wykładów, m.in. wykładu habilitacyjnego, wygłoszonego na Uniwersytecie lwowskim 5 lipca 1909 r: „Zdobycze lat ostatnich w zakresie walki z chorobami zakaźnymi ostrymi w szkole”.
100-lecie Uniwersytetu oraz przejście twórczości Eugeniusza Piaseckiego do domeny publicznej, stanowiły impuls do opublikowania kolekcji w postaci elektronicznej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej, dostępnej dla wszystkich zainteresowanych. Zarówno osoba, jak i dorobek Profesora warte są bliższego poznania.
Eugeniusz Piasecki (1872-1947) – „lekarz, nauczyciel i teoretyk wychowania fizycznego, dyrektor Studium Wychowania Fizycznego [Uniwersytetu Poznańskiego], prekursor nowej dyscypliny naukowej – nauki o kulturze fizycznej, współpracownik Sekcji Higieny Ligi Narodów, redaktor czasopism naukowych i członek licznych komitetów redakcyjnych, związków i klubów sportowych, m. in. Związku Polskich Związków Sportowych, członek honorowy Czeskiego Towarzystwa Lekarskiego i Międzynarodowego Stowarzyszenia Lekarzy Szkolnych w Paryżu, odznaczony Orderem Papieskim, etc., jest patronem Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.”
„Dorobek pisarski Eugeniusza Piaseckiego to 271 pozycji bibliograficznych, w tym 5 pozycji książkowych, w formie rozdziałów, 7 większych opracowań oraz studiów w ramach wydawnictw seryjnych lub podręczników, jedna obszerna monografia wydana po śmierci autora, a także liczne artykuły i studia naukowe, publikowane w różnych czasopismach naukowych. Wśród 271 pozycji aż 170 ma charakter naukowy, pozostałe to artykuły popularnonaukowe, prace informacyjne i sprawozdawczo-analityczne, programy, wstępy i przedmowy, wspomnienia pośmiertne, projekty aktów prawnych oraz artykuły publicystyczne. Około 40 prac opublikował w siedmiu językach obcych: angielskim, francuskim, szwedzkim, włoskim, czeskim, serbsko-chorwackim. Najwięcej, bo aż 23 prace, napisał w języku francuskim.”
Do ważniejszych publikacji Profesora można zaliczyć m.in.: „Zasady wychowania fizycznego” (1904), „Harce młodzieży polskiej: na podst. dzieła gen. R. Baden-Powella p.t. "Scouting for boys" (współautor M. Schreiber, 1912), „Zabawy i gry ruchowe dzieci i młodzieży - ze źródeł dziejowych i ludoznawczych, przeważnie rodzinnych i tradycji ustnej” (1916), „Dzieje wychowania fizycznego” (1925), „Zarys teorii wychowania fizycznego. Cz.1 i 2” (1931) oraz opublikowane pośmiertnie „Tradycyjne gry i zabawy ruchowe oraz ich geneza” (1959) [w:] M. Godycki (red.), 40 lat od Katedry Wychowania Fizycznego UP do Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Poznaniu.
„Eugeniusz Piasecki, odbywając liczne podróże do wielu krajów Europy oraz Ameryki Północnej, nie tylko zapoznał się z systemami oświaty i praktyczną realizacją zajęć z wychowania fizycznego, ale wdrażał własne, nowatorskie rozwiązania na wszystkich szczeblach kształcenia dzieci i młodzieży szkolnej oraz akademickiej. Równolegle rozwijał interdyscyplinarną teorię w zakresie nauk o kulturze fizycznej, odgrywając ważną rolę w światowym życiu naukowym w zakresie kultury fizycznej. Jego przemyślenia w zakresie szeroko pojętej kultury fizycznej są aktualne do dnia dzisiejszego.”
„Eugeniusz Piasecki, odbywając liczne podróże do wielu krajów Europy oraz Ameryki Północnej, nie tylko zapoznał się z systemami oświaty i praktyczną realizacją zajęć z wychowania fizycznego, ale wdrażał własne, nowatorskie rozwiązania na wszystkich szczeblach kształcenia dzieci i młodzieży szkolnej oraz akademickiej. Równolegle rozwijał interdyscyplinarną teorię w zakresie nauk o kulturze fizycznej, odgrywając ważną rolę w światowym życiu naukowym w zakresie kultury fizycznej. Jego przemyślenia w zakresie szeroko pojętej kultury fizycznej są aktualne do dnia dzisiejszego.”
Pełne teksty publikacji z kolekcji dostępne są na stronie internetowej WBC pod adresem: http://www.wbc.poznan.pl/publication/557666
Cytaty i opracowanie na podstawie:
Cytaty i opracowanie na podstawie:
Łuczak Maciej (red.), Wybór źródeł: Eugeniusz Piasecki. Poznań, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, 2016. (Klasycy Nauki Poznańskiej, t. 71).
Oprac. Justyna Andrzejczak
Oprac. Justyna Andrzejczak
Inne biblioteki
Biblioteki Akademii Wychowania Fizycznego w Polsce
- Biblioteka Główna Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
https://awf.gda.pl/biblioteka/ - Biblioteka Główna Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach
http://www.biblioteka.awf.katowice.pl - Biblioteka Główna Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie
http://biblioteka.awf.krakow.pl - Biblioteka Główna Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie
http://www.awf.edu.pl/biblioteka - Biblioteka Główna Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
http://bg.awf.wroc.pl - Biblioteka Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp.
http://www.biblioteka.awf-gorzow.edu.pl - Biblioteka Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Filia w Białej Podlaskiej
https://www.awf-bp.edu.pl/nauka/biblioteka-2/
Biblioteki poznańskie
- Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
http://www.bg.am.poznan.pl - Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
http://lib.amu.edu.pl - Biblioteka Główna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
https://biblioteka.up.poznan.pl/ - Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
http://www.biblioteka.ue.poznan.pl - Biblioteka Politechniki Poznańskiej
http://library.put.poznan.pl - Biblioteka Raczyńskich
http://www.bracz.edu.pl - Biblioteka Główna Akademii Muzycznej w Poznaniu
http://biblioteka.amuz.edu.pl - Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk
http://www.biblioteka.ptpn.poznan.pl/ - Biblioteka Główna Uniwersytetu Artystycznego
http://bg.uap.edu.pl - Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
http://www.pbp.poznan.pl - Biblioteka Kórnicka Polskiej Akademii Nauk - Oddział w Poznaniu (Pałac Działyńskich)
http://www.bkpan.poznan.pl
Pozostałe biblioteki
- Biblioteka Narodowa
http://www.bn.org.pl - Biblioteki w Polsce
http://www.ebib.pl/biblioteki/