Historia
Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Biospołeczne uwarunkowania służby w grupach dyspozycyjnych w aspekcie bezpieczeństwa narodowego"
Konferencja dotycząca tematyki biospołecznych uwarunkowań i skutków służby w formacjach mundurowych organizowana przez Akademię Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu po raz pierwszy odbyła się w roku 2001. Tytuł pierwszej konferencji brzmiał: Biospołeczne skutki służby wojskowej jako podstawa doskonalenia przyszłych programów wychowania fizycznego i sportu.
W związku z dużym zainteresowaniem oraz obszerną tematyką, konferencja kontynuowana była pod powyższym tytułem w następujących latach : 2002, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013,2015.
XI Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Biospołeczne uwarunkowania służby w grupach dyspozycyjnych w aspekcie bezpieczeństwa narodowego" - 22 czerwca 2017
Międzynarodowa konferencja naukowa, która w tymodbyła się pod tytułem Biospołeczne uwarunkowania służby w grupach dyspozycyjnych w aspekcie bezpieczeństwa narodowego, to cykliczne wydarzenie, podczas którego poruszane są najważniejsze kwestie dotyczące sił zbrojnych i bezpieczeństwa narodowego.
Nie ukrywam, że z wielką przyjemnością otwieram tę jedenastą już konferencję - powiedział JM Rektor dr hab. Dariusz Wieliński, prof. AWF, który uroczyście zainicjował wydarzenie. Nasza współpraca z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu układała się zawsze wspaniale i cieszę się, że idea ta jest kontynuowana - dodał, życząc uczestnikom udanych obrad.
Zebranych gości przywitał prowadzący konferencję dr hab. Marek Sokołowski oraz Reprezentant Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który w krótkim wystąpieniu nadmienił, że bezpieczeństwo narodowe to, wynikający z konstytucji obowiązek każdego obywatela.
W pierwszej części wydarzenia zaplanowane zostały wykłady plenarne, które wygłosili przedstawiciele jednostek naukowych - dr hab. Mirosław Skarżyński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i dr Gabriela Henrykowska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a także reprezentant służb mundurowych – ppłk dr Andrzej Tomczak z Biura do Spraw Proobronnych Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie.
„ (…) Przewiduje się, że za ok. 10 lat na każdego żołnierza będzie przypadało 10 robotów. W pełni autonomiczne roboty mają się pojawić według różnych prognoz od 10-15 lub od 20-30 lat, od dnia dzisiejszego” – tłumaczył w swojej prezentacji dr hab. Mirosław Skarżyński, który wygłosił wykład Autonomiczne roboty mobilne w działaniach wojennych. Szanse i zagrożenia.
Tego rodzaju środki walki powinny podlegać sukcesywnemu, ale kontrolowanemu rozwojowi – taki wniosek przedstawił zgormadzonym przedstawiciel UAMu.
W drugim wykładzie plenarnym poruszono temat szkoleń survivalowych żołnierzy, czyli umiejętności radzenia sobie w różnych okolicznościach. Uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. czym różnią się między sobą rodzaje survivalu: zielony, miejski i militarny.
Pierwszą część konferencji zakończyło wystąpienie dr Gabrieli Henrykowskiej, reprezentantki Uniwersytetu Medycznego z Łodzi, która w referacie Zagrożenia bioterrorystyczne we współczesnym świecie nakreśliła różnice pomiędzy bronią biologiczną i chemiczną i opowiedziała jak terroryści wykorzystują je do swoich działań.
Przedstawiciele służb mundurowych, środowiska naukowego oraz goście konferencji wzięli udział także w obradach w sekcjach problemowych, które w tym roku poruszyły dwa zagadnienia: wyzwań i zagrożeń systemu bezpieczeństwa narodowego Polski oraz pracy i czasu wolnego w kontekście zdrowia funkcjonariuszy grup dyspozycyjnych.
Międzynarodowa konferencja naukowa odbyła się pod patronatem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysława Gocuła oraz JM Rektora AWF dra hab. Dariusza Wielińskiego, prof. AWF . Wydarzenie poprowadził dr hab. Marek Sokołowski, kierownik Zakładu Sportów i Edukacji Obronnej.
X Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Biospołeczne skutki służby wojskowej jako podstawa doskonalenia przyszłych programów wychowania fizycznego i sportu.
Godzina lotu na samolocie F16 kosztuje aż 174 tys. zł, a cały system szkolenia jednego pilota to aż 3,5 mln dolarów – mówił podczas X Jubileuszowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej na AWF pt. „Biospołeczne skutki służby wojskowej jako podstawa doskonalenia przyszłych programów wychowania fizycznego i sportu” gen. dyw. pil. dr inż. Anatol Czaban.
Podczas konferencji, która odbyła się 11-12 czerwca 2015, Medal Ministra Obrony Narodowej za zasługi dla Wojska Polskiego z okazji X Jubileuszowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej otrzymali JM Rektor AWF prof. dr hab. med. Jerzy Smorawiński oraz prof. dr hab. Jacek Lewandowski, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego, Sportu i Rehabilitacji AWF.
- Od roku w ramach specjalności Wychowanie fizyczne w grupach dyspozycyjnych, studenci poznają arkana sztuki wojskowej – mówił podczas otwarcia Rektor prof. dr hab. med. Jerzy Smorawiński. – Powinniśmy być dumni, że wielu naszych absolwentów trafia do służb oraz prestiżowych formacji.
Poza wykładami i panelami uczestnicy wzięli udział w pokazie strzelania na cyfrowym symulatorze pola walki „Śnieżnik” na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, a także mieli okazję spróbować własnych sił w mierzeniu do ruchomych celów. Zwiedzali także Muzeum Broni Pancernej. W konferencji, jako obserwatorzy uczestniczyli wysocy rangą przedstawiciele NATO z Czech i Niemiec. Głównym organizatorem tego dwudniowego wydarzenia był dr Marek Sokołowski, prodziekan ds. studenckich i sportu na Wydziale WFSiR.
Podczas konferencji poruszono takie tematy jak: wydolność i sprawność żołnierzy w polskiej armii, nowoczesne formy aktywności fizycznej dla żołnierzy i ich rodzin, system szkolenia pilotów, nawyki żywieniowe żołnierzy, aktywność fizyczna żołnierzy po powrotach z misji pokojowych, trening mentalny jako metoda wzmacniająca psychicznie żołnierzy, sprawność emerytowanych policjantów i żołnierzy oraz motywy podejmowania sportów ekstremalnych na przykładzie wspinaczki i spadochroniarstwa.