Komunikat

Użytkowniku, przeglądasz archiwalną wersję strony. Jej zawartość przedstawia stan na 07.03.2023 r.

Aktualna wersja witryny Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu znajduje się pod adresem: www.awf.poznan.pl
Biblioteka Główna Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, powstała dzięki utworzeniu w 1919 r. przy Uniwersytecie Poznańskim Katedry Wychowania Fizycznego, przekształconej następnie w Studium Wychowania Fizycznego. W wyniku starań i kontaktów międzynarodowych kierownika Studium, profesora Eugeniusza Piaseckiego, Biblioteka licząca w 1939 r. 4 tys. woluminów, była w okresie międzywojennym najbogatszą polską biblioteką specjalistyczną z zakresu wychowania fizycznego.

01
Pierwsza siedziba biblioteki w budynku Katedry Higieny Szkolnej i Wychowania Fizycznego
Park Wilsona (1921)


Po drugiej wojnie światowej wznowiono prace nad ocalałym księgozbiorem. Biblioteka wzbogaciła się m.in. o prywatne zbiory prof. Piaseckiego, liczące ok. 1 tys. woluminów. W 1950 r. Studium przekształcono w Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego, przemianowaną w 1973 r. na Akademię Wychowania Fizycznego, co stanowiło podstawę nowej organizacji biblioteki.
Na początku lat 90. rozpoczęto komputeryzację Biblioteki w systemie SOWA, w 1999 r. dokonano konwersji danych do wykorzystywanego obecnie systemu HORIZON.
Podjęto także współpracę z Wielkopolską Biblioteką Cyfrową sukcesywnie digitalizując zbiory.


02
Czytelnia w budynku Akademii Wychowania Fizycznego
ul. Królowej Jadwigi (2002)


W 85. roku istnienia (2004 r.) Biblioteka przeniosła się do nowego obiektu o powierzchni ponad 2000 m², co pozwoliło na wprowadzenie szeregu udogodnień dla użytkowników, takich jak wolny dostęp do półek w Czytelni i Wypożyczalni dydaktycznej, czy pokój do pracy zespołowej.

03


W 2010 roku w budynku Biblioteki odsłonięto tablicę pamiątkową ś.p. profesora Zbigniewa Drozdowskiego – wybitnego antropologa i rektora Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

04



Dyrektorzy Biblioteki Głównej

Cecylia Małachowska    1952-1961
mgr Zofia Semrau    1961-1981
mgr Renata Prager    1981-2006
mgr Małgorzata Francuz    2007-2017
mgr Aleksandra Staniszewska    2017-



ZBIORY


Obecnie księgozbiór Biblioteki liczy ponad 74 tys. woluminów książek i czasopism oraz 829 jednostek pozostałych zbiorów nieelektronicznych z zakresu szeroko pojętej kultury fizycznej, sportu, rehabilitacji i turystyki. Biblioteka udostępnia ponadto zbiory elektroniczne: 209 198 tytułów książek, 6637 tytułów czasopism oraz 38 baz danych, także w ramach licencji krajowych.
O zbiorach Biblioteki Głównej informuje kompletny katalog on-line.

• Unikalną pozycją w księgozbiorze jest wydana w 1601 roku - Hieronymi Mercurialis De arte gymnastica libri sex

05


Więcej na temat publikacji


• Najcenniejszą część zbiorów stanowi licząca ok. 1 tys. woluminów spuścizna po profesorze Eugeniuszu Piaseckim, Patronie Uczelni, w skład której wchodzą obok książek Jego autorstwa publikacje XIX-wieczne polskich i zagranicznych prekursorów nauk o kulturze fizycznej

06

Profesor Eugeniusz Piasecki (1872-1947) - wybrane publikacje
w zbiorach Biblioteki Głównej AWF w Poznaniu



• Kolejną równie wartościową kolekcję w zbiorach stanowią jordaniana, spuścizna po doktorze Henryku Jordanie

07

Więcej na temat kolekcji


• Wartościowym dla Biblioteki nabytkiem jest dar profesora Wojciecha Lipońskiego - Dzieła wybrane Pierre de Coubertina

08  08a

• Dzięki uprzejmości Rodziny profesora Zbigniewa Drozdowskiego, w roku 2011 Biblioteka wzbogaciła się o pokaźną kolekcję, stanowiącą część prywatnych zbiorów Profesora

09

Szczegóły na temat kolekcji