Pomocne w pracy naukowej
Strony www:
- Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) - gromadzi i udostępnia aktualne i kompleksowe dane na temat nauki polskiej
- Warsztat badacza – blog naukowy Emanuela Kulczyckiego
- Zostań PhD - blog przeznaczony dla doktorantów i młodych naukowców
- Serwis informacyjny Lareus
- Programy publikowania otwartego w ramach licencji Wirtualnej Biblioteki Nauki w roku 2021
Narzędzia:
- Asystent budżetowy NCBiR - aplikacja służąca do weryfikowania kosztów zaplanowanych w projektach naukowych.
- AdobeReader - bezpłatny program do odczytu plików w formacie PDF.
- Writefull - program służący do korekty gramatyki tekstów pisanych w języku angielskim. Działa jako dodatek do edytorów tekstowych MS Word oraz Overleaf. Program sugeruje zmiany pod kątem gramatycznym, leksykalnym, interpunkcyjnym oraz językowym (przykłady działania).
- Platforma konkursowa NCBiR - jest to internetowa wyszukiwarka konkursów finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Obejmuje dane takie jak status konkursu, daty naboru/zakończenia, budżet oraz krótki opis projektów. Poprzez zakładkę „starter – twój program NCBiR” można zgłosić swój pomysł na program, który zostanie poddany ocenie ekspertów z NCBiR.
- Journal finder/Journal suggester - internetowe narzędzia służące do wyszukiwania potencjalnych wydawców wśród czasopism naukowych na podstawie tytułu przygotowywanego tekstu oraz abstraktu. Zalecamy ostrożność gdyż JF czy JG niekiedy sugerują aplikowanie do czasopism nie objętych obowiązującym wykazem czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.
- EndNote - menedżer bibliografii. Pozwala wybierać styl bibliografii oraz cytowań spośród kilku tysięcy wzorów, w tym tych, które są preferowane przez światowe periodyki naukowe. Pozwala na przeszukiwanie baz bibliograficznych, znajdowanie tekstów naukowych w formacie PDF oraz przechowywanie zebranych rekordów. Jest kompatybilny z edytorami tekstu MS Word oraz OpenOffice. Przy instalacji i obsłudze polecamy poradnik przygotowany przez Uniwersytet w Melbourne.
- Mendeley - menedżer bibliografii. Podobnie jak EndNote pozwala na zarządzanie bibliografią oraz przypisami. Ponadto umożliwia tagowanie dokumentów co jest szczególnie przydatne przy opracowywaniu obszernych materiałów źródłowych. Mendeley za pośrednictwem modułu Mendeley Web może pełnić również funkcję portalu społecznościowego dla naukowców. Jest kompatybilny z edytorami tekstu MS Word, Open Office oraz LibreOffice. Szczegółowe informacje, pomocne w użytkowaniu oprogramowania można znaleźć na stronie producenta.
- OER Commons - Otwarte Zasoby Edukacyjne. Wyszukiwarka oferująca dostęp do gotowych materiałów edukacyjnych. Dostępny jest także wybór akademickiego poziomu nauczania. W ramach dostępnych materiałów są między innymi taki dotyczące anatomii, fizjologii czy żywienia. Przy każdym z materiałów dostępna jest informacja na jakich warunkach licencyjnych jest on udostępniany.
- RepOD - Repozytorium Otwartych Danych. Jest to cyfrowe repozytorium umożliwiające naukowcom bezpłatne udostępnianie danych badawczych. Każdy zdeponowany w nim zbiór danych otrzymuje numer DOI.
- Zotero - menedżer bibliografii. Podobnie jak wcześniej wymienione programy umożliwia zarządzanie bibliografią, cytowaniami oraz wyszukiwanie i pobieranie tekstów. Jest kompatybilny z edytorami tekstu MS Word, LibreOffice, OpenOffice oraz NeoOffice.
- Kahoot - aplikacja służąca do tworzenia quizów. Dostępna jest również w wersji mobilnej. Umożliwia szybkie i atrakcyjne dla uczestników sprawdzanie wiedzy. Może stanowić ciekawą alternatywę dla kolokwiów.
- Moodle - platforma e-learningowa umożlwiająca przesyłanie studentom materiałów, sprawdzanie oraz ocenę przyswojonej wiedzy. Dostępna jest również w wersji aplikacji mobilnej.
Portale społecznościowe dla naukowców:
Jednym z kluczowych elementów prowadzenia badań jest popularyzacja ich wyników. W tym względzie bardzo ważna jest również wymiana informacji pomiędzy naukowcami ale również nawiązywanie kontaktów i współpraca międzynarodowa. Dlatego bardzo przydatne może okazać się posiadanie konta na portalu społecznościowym dedykowanym dla naukowców. Najpopularniejsze z nich to: