Komunikat

Użytkowniku, przeglądasz archiwalną wersję strony. Jej zawartość przedstawia stan na 07.03.2023 r.

Aktualna wersja witryny Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu znajduje się pod adresem: www.awf.poznan.pl
Welcome Days 2015
Jesienny poniedziałek 5.10.2015 roku był pierwszym dniem 4-dniowego powitalnego programu dla studentów programu Erasmus+. Na początku dnia odbyło się spotkanie wyjaśniające naszym nowo przybyłym studentom, jak działa nasza uczelnia. Następnie udaliśmy się na pyszny typowo polski lunch. Po obfitym posiłku mieliśmy przyjemność udać się w podroż specjalnym tramwajem. Podczas objazdu tramwajem słuchając słów naszego przewodnika podziwialiśmy malowniczy Poznań. I tym oto sposobem dotarliśmy pod bramy jednego z największych Browarów w Polsce (Browar Lech Poznań). Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od krótkiego filmu, wprowadzającego nas w tajniki spółki zarządzającej browarem. W Browarze zobaczyliśmy oraz zrozumieliśmy jak powstaje  piwo. Na własne oczy widzieliśmy linie produkcyjne oraz miejsce gdzie piwo dojrzewa. Na koniec naszej ekscytującej wycieczki spróbowaliśmy piwa :) Było pyszne !

Wtorkową przygodę (06.10.2015) rozpoczęliśmy od spotkania w bibliotece, obejrzeliśmy też basen oraz siłownię Cityzen. Aby nasz dzień zawierał atrakcję typowe dla profilu uczelni, po szkoleniach bibliotecznych z zapałem udaliśmy się do "My squash center". Podzieliliśmy się na dwie grupy, z której pierwsza wraz z trenerem zgłębiała tajniki gry w squasha a druga miała przyjemności przygotowywać jedzenie wraz z samym szefem kuchni („slow food”). Dokładniej, mieli  za zadanie ugotować zupę ogórkową oraz wypiec pyszne bułeczki.  Po godzinie nastąpiła zamiana ról grup, cześć która zajmowała się gotowaniem udała się na trening, natomiast cześć, która zakończyła turniej squasha udała się na odpoczynek podczas gotowania pierogów. Uwieńczeniem wszystkiego był wspólny obiad przygotowany przez studentów.

Termy Maltańskie
W piękny październikowy dzień, udaliśmy się na integrację do jednych z ciekawszych miejsc relaksu i wypoczynku w Poznaniu - Term Malteńskich.
Po przekroczeniu progu term atmosfera stałą się gorąca jak na tropikalnych wyspach. Zaraz po zrzuceniu zbędnego ubrania w szatniach, udaliśmy się rozkoszować leczniczą wodą termalną w solankach oraz zażyć relaksu w jacuzzy i popływać w 50m basenie. Dla  żądnych przygód do dyspozycji pozostały liczne zjeżdżalnie z atrakcjami i baseny na dworze. Zagraniczni studenci bawili się wybornie. Dużo czasu poświęcili na relaks w basenach na dworze i podziwianie stoku narciarskiego, który w godzinach popołudniowych jest bardzo ładnie oświetlony. Studenci mogli również we własnym zakresie spróbować strefy saun. Jedną z ciekawszych dla nich okazała się sauna lodowa.

Lodowisko Malta
Drugiego listopada 2015 roku stypendyści programu Erasmus + wraz z opiekunami skorzystali z maltańskiej oferty sezonowej i udali się na lodowisko. Zmiana płaskiego i wygodnego obuwia na łyżwy dla niektórych okazała się niemałym wyzwaniem. Posiadanie statusu studenta Akademii Wychowania Fizycznego zobowiązuje i nie pozwala na rezygnację bez podjęcia walki. Z tego powodu większość wytrwała na szklanym gruncie do końca.  Po zakończeniu intensywnego wysiłku studenci udali się do Pizza Hut.

Wycieczka Kraków - Wieliczka -Auschwitz-Birkenau
W dniach 02-04.11.2015 odbył się wyjazd studentów wymiany zagranicznej Erasmus+ do Krakowa. Trzydniowy wyjazd obejmował zwiedzanie Krakowa, kopalni soli we Wieliczce oraz obozu koncentracyjnego . Celem wyjazdu było pokazanie studentom jak zróżnicowane i ciekawe są zabytki Małopolski, co w dalszej perspektywie miało zachęcić ich do samodzielnego zwiedzania i poznawania Polski. Do Krakowa pojechało trzynastu zagranicznych studentów, jedna polska studentka jako buddy oraz opiekun grupy – mgr Marek Piasta.
    
Wyjazd miał miejsce o godzinie 9:00 z Ronda Rataje, następnie pojechaliśmy bezpośrednio do Krakowa. W hostelu 4friends w Krakowie zameldowaliśmy się ok. 16:30. O 18:00 rozpoczęliśmy wieczorne zwiedzanie Krakowa z lokalnym przewodnikiem miejskim. Zaczęliśmy spod Wawelu, następnie spacerowaliśmy wzdłuż ul. Grodzkiej mijając m.in. klasztor dominikanów, kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego. Potem dotarliśmy na Rynek Główny. Zwiedzanie zakończyło się po 2,5 h przy barbakanie i Bramie Floriańskiej. Drugiego dnia o 9:00 wyruszyliśmy do kopalni soli w Wieliczce. Zwiedzanie trwało 3 h, a kopalnia zrobiła potężne wrażenie na studentach. Po Wieliczce wróciliśmy do Krakowa na przerwę obiadową, następnie spotkaliśmy się o 16:00 z lokalnym przewodnikiem miejskim na Wawelu. Po zwiedzeniu Wawelu udaliśmy się do żydowskiego Kazimierza. Całe zwiedzanie zajęło ok. 2,5 h. Ostatniego dnia mieliśmy tylko jeden punkt programu – obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Zwiedzanie zajęło 2,5 h i wywarło duże wrażenie na całej grupie. Po Oświęcimiu wróciliśmy do Poznania ok. 19:30.
Studenci zachowywali się przez cały wyjazd odpowiednio. Nikt się nie spóźniał, byli uprzejmi w stosunku do przewodników oraz opiekunów. Z ich zachowania nie wyniknęły żadne problemy.

Wyjazd uważam za udany. Studentom podobał się Kraków oraz Wieliczka, zaś Oświęcim zrobił potężne wrażenie. Na wszystkie punkty programu udało się zdążyć na czas dzięki dobremu kierowcy autokaru oraz punktualności studentów. Zgodnie z sugestiami studenci dostali nieco więcej wolnego czasu w środku dnia by mogli zobaczyć Kraków także nieco we własnym zakresie. Jestem zadowolony z całego wyjazdu.

Spotkanie wigilijne
Zgodnie z coroczną tradycją Biuro Współpracy z Zagranicą zorganizowało 14 grudnia br. spotkanie wigilijne dla studentów zagranicznych naszej Uczelni, którzy dzięki temu mogli poznać jedno z najpiękniejszych naszych świąt. Wśród zaproszonych gości pojawili się: polscy studenci (opiekunowie ”Erasmusów”), dr hab. Karolina Buczkowska-Gołąbek (koordynator wydziałowy Turystyki i Rekreacji), bibliotekę reprezentowała Pani mgr Justyna Andrzejczak. Świąteczny nastrój zapewniła przepięknie ubrana przez portugalskiego studenta choinka.
Na odświętnie nakrytym stole, w blasku świec, pojawiły się tradycyjne, wigilijne potrawy: pierogi z grzybami, zupa grzybowa, ryby w różnych postaciach, kapusta z grzybami. Na stole nie zabrakło też polskich wypieków: smakowitego makowca i pachnących pierników. Podczas spotkania był czas na życzenia i przełamanie się opłatkiem, rozmowy o tradycjach i zwyczajach wigilijnych w różnych krajach oraz wspólne śpiewanie kolęd i bożonarodzeniowych piosenek w różnych językach. Nie mogło też zabraknąć prezentów: studenci otrzymali pendrivy i bilety do kina. Wszyscy rozstali się we wspaniałych nastrojach.

Ściana wspinaczkowa
26 kwietnia studenci z zagranicy udali się do świata wspinaczki i rekreacji - Avana w poznańskim Kinepolis. Pod czujnym okiem instruktorów wszyscy zaczęli wspinać się na ściankach wspinaczkowych o różnych poziomach trudności - od tych najłatwiejszych, do bardzo trudnych, w których należało przemieszczać się po uchwytach tylko w wybranym kolorze. Studenci poznali zasady bezpieczeństwa jakie należy zachować podczas wspinaczki, a instruktorzy dbali także o poprawną technikę wspinania oraz przybliżyli zasady uprawiania tej ekstremalnej dyscypliny. Po niemal dwóch godzinach wysiłku, zmęczeni ale zadowoleni studenci podziękowali prowadzącym za świetną zabawę.