Komunikat

Użytkowniku, przeglądasz archiwalną wersję strony. Jej zawartość przedstawia stan na 07.03.2023 r.

Aktualna wersja witryny Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu znajduje się pod adresem: www.awf.poznan.pl
W roku akademickim 2017/2018 w ramach programu Erasmus + odbyłam praktykę zagraniczną w Informacji Turystycznej w Monachium w Niemczech. Monachium, które kojarzy się wielu Polakom głównie z piłką nożną (słynny Bayern Monachium), piwem (znany na całym świecie festiwal Oktoberfest) albo marką BMW, posiada także inne, ciekawe oblicza. Monachium to miasto kultury i sztuki (Pinakoteki, Bawarskie Muzeum Narodowe, itd.), miasto nauki (np. Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana, sięgający tradycjami 1472 roku), a także miasto, w którym można odnaleźć dziedzictwo historyczne i kulturowe Polski (np. w muzeum Rezydencji przy Odeonsplatz podziwiać można bogate zbiory polskie, pochodzące z czasów I Rzeczypospolitej, a w kościele Teatynów spoczywają polskie królewny – Teresa Kunegunda Sobieska i Maria Anna Wettyn).

Oferty praktyk w Informacji Turystycznej w Niemczech jak i zakwaterowania poszukiwałam dość długo. Zależało mi na znalezieniu praktyki w Niemczech, ponieważ znajomość języka tego kraju, zdecydowanie bardziej ułatwiła mi komunikację między pracownikami oraz załatwianie spraw wiążących z odbyciem praktyk. Wybrałam stolicę Bawarii, ponieważ interesuję się historią stosunków polsko-niemieckich i nigdy wcześniej nie byłam w tym regionie. Dodatkowy prestiż, międzynarodowy charakter miasta i wysokie standardy kształcenia pozwoliły na odbycie praktyki na wysokim poziomie, co niewątpliwie przyczyniło się do podniesienia moich kwalifikacji zawodowych z zakresu turystyki.
W Monachium znajdują się dwa obiekty informacji turystycznej – w Nowym Ratuszu oraz na głównym dworcu kolejowym. W obydwu obiektach praktyka wyglądała podobnie – codzienne uzupełnianie broszur turystycznych do kieszonek, codzienne dostarczanie korespondencji i ważnych dokumentów do działu finansowego i rozliczeń, codzienny przegląd aktualnych wydarzeń kulturalnych, sportowych, itd. w mieście. Różnicą były jedynie niektóre zadawane pytania przez turystów, które koncentrowały się głównie na pobliskiej okolicy, w której się znajdowali.
Do Monachium dotarłam autobusem (Flixbus), a na miejscu poruszałam się komunikacją miejską (głównie S-Bahnami i U-Bahnami). Cały okres praktyk przeminął bez problemów, w przyjemnej, rodzinnej atmosferze. Dzięki zaangażowaniu współpracowników, którzy okazali się od samego początku bardzo pomocni, odpowiadali z życzliwością i cierpliwością na każde nurtujące mnie pytanie.
W pierwszym tygodniu po rozpoczęciu praktyk wzięłam udział w zwiedzaniu miasta zarówno autokarem jak i pieszo z przewodnikiem w celu zapoznania się z otoczeniem. także w zwiedzaniu nowego i starego ratusza, a także odbyłam wycieczkę do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau.
Podczas praktyki w Informacji Turystycznej nie było czasu na nudę. Dzięki praktyce pogłębiłam nie tylko wiedzę o mieście i okolicach, ale także miałam możliwość praktycznej nauki języków obcych w kontakcie z turystami. Najciekawszym i zarazem pobudzającym do myślenia zadaniem było codzienne doradzanie oraz informowanie przybyłych turystów o walorach i atrakcjach turystycznych Monachium (albo okolic). W pracy informatora ważna jest bowiem umiejętność dobrego rozpoznawania oczekiwań, potrzeb i zainteresowań turystów oraz planowania ich pobytu. Interesującym zajęciem było także pokazywanie planów miasta Monachium, rozkłady jazdy, broszur turystycznych. Podczas praktyki nauczyłam się szczególnie fachowej i rzetelnej obsługi gości, udzielania im szczegółowych informacji na temat zabytków i najciekawszych atrakcji w mieście i tym samym promocji miasta. Ciekawa była także praca z planami miasta oraz fizyczne wskazywanie drogi do danego celu np. pokazując dany kierunek ręką.
Problem stanowiła różnorodność językowa zadawanych pytań przez turystów (oznaczało to tyle, że im więcej zna się języków obcych, tym lepiej; w informacji turystycznej należy bowiem dysponować nie tylko solidną wiedzą na temat miasta i regionu, ale także należy dobrze i wyraźnie umieć się wysławiać w obcych językach – będąc informatorem jest się reprezentantem danego miasta i ważne jest to, jak je przedstawimy przybyłym do niego gościom).
Wskazówka: Decydując się na praktykę w Informacji Turystycznej trzeba rozważyć, czy faktycznie jest się w stanie udźwignąć ogrom zadań, jakie będą spoczywać na naszych barkach począwszy od zdolności językowych, a skończywszy na odpowiedzialnej reprezentacji danego miasta, regionu, itd. Informacja podawana turystom musi być prawdziwa, rzetelna, jednoznaczna, nie wprowadzająca w błąd i co najważniejsze natychmiastowa.
Wyjazd na praktykę zagraniczną do Monachium oceniam bardzo pozytywnie. W znacznej mierze przyczynił się on do zwiększenia moich kompetencji zawodowych, które zamierzam wykorzystać w przyszłości planując pracę w punktach Informacji Turystycznej. Zachęcam wszystkich do odbycia praktyki zagranicznej w programie Erasmus +, ponieważ można nie tylko przeżyć niezapomniane chwile i wrócić bogatszym o nowe międzynarodowe doświadczenia, ale także zaczerpnąć trochę innego stylu życia niż w Polsce…

Angelika, Turystyka i Rekreacja, II SUM