Komunikat

Użytkowniku, przeglądasz archiwalną wersję strony. Jej zawartość przedstawia stan na 07.03.2023 r.

Aktualna wersja witryny Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu znajduje się pod adresem: www.awf.poznan.pl
Swój wyjazd stypendialny uważam za bardzo cenny i oceniam go w skali 1-5 na 5. Dużo jednak zależy od studenta, na ile chce taki wyjazd wykorzystać. Ja przed swoim wyjazdem wiedziałem, że chcę poznać nowe techniki fizjoterapii związane z działem neurologii, neuropsychologii, terapii manualnej i psychologii w rehabilitacji.

Katolicki Uniwersytet w Leuven miał te możliwości na poziome światowym. Sama uczelnia znajduje się w rankingu na bardzo wysokim miejscu. Poznałem wiele ciekawych, całkowicie nowych zagadnień w każdej z wymienionych wyżej dziedzin. Cała wiedza przekazywana studentom oparta jest na Evidence Base Praktice (EBP); wszelkie materiały, którymi posługiwali się wykładowcy pochodziły ze światowych baz danych, informacje te były aktualizowane do najnowszych ( dostępne o każdej porze dnia i nocy dla studenta! ). Widziałem i poznałem miejsca, które były przystosowane w doskonały sposób do leczenia pacjentów, pod kątem neuropsychologicznym i neurologicznym, szpitale i sale wyposażone w sprzęty rehabilitacyjne i systemy, które są nieliczne w Europie. Wszystkie te elementy wywarły na mnie duże wrażenie i jednocześnie dodały dużo sił do studiowania i pogłębiania swojej wiedzy. Bardzo łatwy i przyjazny kontakt z wykładowcami, doktorami i profesorami pomagał w studiowaniu za granicą. Student na KU Leuven jest traktowany jako człowiek, który wnosi również do nauki nowe spojrzenie i spostrzeżenia, a nie tylko jako dane osobowe, które są by uzyskać stopień i wykształcenie. Osobiście doświadczyłem wielu rozmów z profesorami i doktorami, którzy zachęcali do badań przy jednoczesnym dzieleniu się ogromną wiedzą. System nauki oparty jest o internetowy system Toledo, dzięki niemu studenci mają pełen dostęp do wszystkich materiałów z zajęć ( książki, prezentacje, badania, artykuły). Dzięki temu można słuchać podczas zajęć i zadawać mądre pytania, a nie martwić się, że z momentem zniknięcia slajdu, znika wiedza, którą jedynie można skserować od kogoś, kto szybciej notuje na sali. Uczelnia wyposażona jest w sprzęt na dobrym poziomie i w duże sale, gdzie studenci mają możliwość wynajmowania i używania wszystkich sprzętów potrzebnych np. do przygotowania się do egzaminów praktycznych. Równolegle uniwersytet w Leuven oferuje ok. 40 różnych dyscyplin sportowych, które można uprawiać w ciągu tygodnia, jasne i uporządkowane grafiki prowadzą na zajęcia sportowe z instruktorami, często profesjonalistami danego sportu.

Wyjazd do Belgii przyczynił się na tyle, że po studiach bez obaw mogę sobie pozwolić na wyjazd za granicę, co wcześniej przed stypendium zagranicznym było czymś nieco odległym i trudnym. Jest to związane ze zwiększeniem znajomości języka, jak i pewnością swoich umiejętności, które są kluczową sprawą. Wiele z nich będę mógł wykorzystać już w tak bliskiej mi praktyce zawodowej. Dzięki temu rehabilitacja pacjentów np. po udarze wraz z syndromem zaniedbania i odpychania nie będzie czymś zaskakującym, co więcej, posiadam wiedzę i "narzędzia" do prowadzenia takiej rehabilitacji.

Mateusz Milanowski – II SUM Fizjoterapia