Szkoła Doktorska

Dyżur:
wtorki 13:00-15;00

Zainteresowania badawcze:
Trening fizyczny sportowców wyczynowych w różnym wieku. Długofalowe skutki zdrowotne wieloletniego treningu wyczynowego w sportach szybkościowo-siłowych i  wytrzymałościowych. Zmiany metabolizmu wysiłkowego nukleotydów i ich pochodnych pod wpływem treningu. Predyktory i wskaźniki osiągnięć sportowych - fizjologiczne, biochemiczne i inne. Monitorowanie wydolności fizycznej i techniki sportowej w rocznym cyklu treningowym w sportach indywidualnych.

Research interests:
Physical training in competitive athletes of different ages. Health effects of long-term competitive sport participation in speed-power and endurance athletes. Effects of training on exercise metabolism of nucleotides and their derivatives. Physiological, biochemical and other predictors and indicators of sport performance. Monitoring of physical capacity and technique in consecutive phases of the annual training cycle in individual sports.

Publikacje