Komunikat

Użytkowniku, przeglądasz archiwalną wersję strony. Jej zawartość przedstawia stan na 07.03.2023 r.

Aktualna wersja witryny Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu znajduje się pod adresem: www.awf.poznan.pl
dziekujemy webinaryPrzez blisko 3 miesiące na naszym profilu na platformie YouTube odbywały się czwartkowe webinary z cyklu „Nauka z kulturą (fizyczną)”.  Od początku grudnia odbyło się w sumie 5 spotkań online, podczas których prelegenci ze Szkoły Doktorskiej AWF zaprezentowali najnowszą wiedzę z obszaru nauk o kulturze fizycznej,  pokazali swoje pasje i zainteresowania badawcze. Zachęcamy do obejrzenia poniższych wystąpień. 
 
Cykl rozpoczął webinar „Mikrobiota jelitowa i układ endokannabinoidowy – powiązania neuroimmunologiczne”, który wygłosił mgr Jakub Wiącek. Omówił w nim m.in. rolę diety, bakterii jelitowych oraz metabolitów bakteryjnych w aktywacji układu endokannabinoidowego.
Doktorant omówił też potencjalne praktyczne zastosowania przedstawionej wiedzy, takie jak regulacja bólu, snu, zmęczenia, czy podatności na stres.
»Zapis webinaru:


Z kolei podczas wykładu „Możliwości wykorzystania immunożywienia w sporcie i aktywności fizycznej” doktorantka, mgr Natalia Główka, przybliżyła tematykę immunologii wysiłku fizycznego, ze szczególnym uwzględnieniem immunożywienia i możliwości jego wykorzystania u osób aktywnych fizycznie.
»Zapis webinaru:



„Czy wychowanie fizyczne może pomóc rozwiązywać dylematy moralne?” – to tytuł, a zarazem pytanie, na które próbował odpowiedzieć mgr Mateusz Ludwiczak podczas trzeciego spotkania w ramach cyklu „Nauka z kulturą (fizyczną)”.

Prelegent przedstawił metody z wykorzystaniem atrakcyjnych form ruchu, które wspierają rozwój kompetencji społecznych i moralnych u uczniów oraz zawodników. Zajęcia dotyczyły także sposobów budowania procesu pedagogizacji podopiecznych.
»Zapis webinaru:



O stwardnieniu zanikowym bocznym (ALS), najczęstszej chorobie neuronu ruchowego (MN) rozpoczynającej się w wieku dorosłym mówił w trakcie wykładu mgr Tomasz Jankowiak, który wygłosił w języku angielskim.

Tomasz skupił się na charakterystyce jednostki chorobowej oraz fizjologicznych podstawach funkcjonowania neuronu. Przedstawił także wyniki serii eksperymentów przeprowadzonych w Zakładzie Neurobiologii pod kierunkiem dra Marcina Bączyka.
»Zapis webinaru:



Ostatni webinar wygłosił mgr Jakub Marynowicz pt „GNNS, GPS, MEMS, RPE i inne, czyli jak monitorować obciążenia treningowe w piłce nożnej”. Podczas wykładu Jakub omówił narzędzia wspierające proces treningowy w zakresie jego kontroli, które mogą zostać wykorzystane na każdym etapie szkolenia sportowego. Opowiedział też o dotychczasowych wynikach swoich badań.
»Zapis webinaru:


Patronat nad wydarzeniem objął Dyrektor Szkoły Doktorskiej prof. AWF dr hab. Krzysztof Kusy. Organizatorem wydarzenia był Dział Marketingu i Karier.