Czwartkowe popołudnie z nauką
Wczoraj odbył się pierwszy webinar z cyklu „Nauka z kulturą (fizyczną)”. Podczas wykładu „Mikrobiota jelitowa i układ endokannabinoidowy – powiązania neuroimmunologiczne” doktorant, mgr Jakub Wiącek, omówił rolę diety, bakterii jelitowych oraz metabolitów bakteryjnych w aktywacji układu endokannabinoidowego.
Celem webinarów jest zaprezentowanie najnowszej wiedzy z obszaru nauk o kulturze fizycznej oraz pokazanie pasji i zainteresowań badawczych młodych naukowców w Akademii. Godzinne spotkania będą transmitowane w czwartkowe popołudnia na kanale Uczelni na platformie YouTube. Podczas wykładów istnieje możliwość zadawania pytań na czacie.
Webinary adresowane są do studentów, doktorantów, wykładowców oraz wszystkich osób zainteresowanych nowościami ze świata nauki. Zaproszenie kierujemy również do kandydatów do naszej Szkoły Doktorskiej.
Patronat nad wydarzeniem objął Dyrektor Szkoły Doktorskiej, prof. AWF dr hab. Krzysztof Kusy.
Podczas pierwszego webinaru pt. „Mikrobiota jelitowa i układ endokannabinoidowy – powiązania neuroimmunologiczne” zaprezentowane zostały mechanizmy, poprzez które układ pokarmowy wraz z kannabinoidowym modulują aktywność układów odpornościowego i nerwowego. Doktorant omówił też potencjalne praktyczne zastosowania przedstawionej wiedzy, takie jak regulacja bólu, snu, zmęczenia, czy podatności na stres.
Mgr Jakub Wiącek – neurobiolog, doktorant nauk o kulturze fizycznej w Zakładzie Żywności i Żywienia AWF w Poznaniu, autor i recenzent naukowy, wykładowca. Badacz układu endokannabinoidowego, bólu i mikrobioty jelitowej. Copywriter, autor ponad 700 artykułów o zdrowiu, sporcie, diecie i suplementacji. Autor ebooka i audiobooka "Weganin Wiedzieć Winien - Kompendium Wiedzy Roślinożercy" oraz bloga www.neurosport.pl. Dietetyk, trener personalny.
Organizator: Dział Marketingu i Karier