Komunikat

Użytkowniku, przeglądasz archiwalną wersję strony. Jej zawartość przedstawia stan na 07.03.2023 r.

Aktualna wersja witryny Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu znajduje się pod adresem: www.awf.poznan.pl
P1850128Kto może skorzystać z rehabilitacji przy pomocy egzoszkieletu? Czy istnieją przeciwwskazania? Jak wpływa na organizm pionizacja z użyciem bionicznego szkieletu? O możliwościach nowoczesnej technologii oraz o swoich doświadczeniach w pracy z pacjentami opowiedziała w poniedziałek mgr Anna Krzyżańska z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W spotkaniu udział wzięli studenci, dydaktycy oraz osoby zainteresowane nowoczesnymi rozwiązaniami w fizjoterapii.

Egzoszkielet rehabilitacyjny wykorzystywany jest głównie u pacjentów, u których został zaburzony prawidłowy wzorzec chodu lub go nie ma. Sprzęt umożliwia także fizjoterapeutom, bardzo ważną dla ogólnego zdrowia, pionizację pacjentów wyższych i cięższych od nich samych. Wykorzystywany jest u pacjentów neurologicznych po różnego rodzaju schorzeniach, m.in. po całkowitym lub częściowym uszkodzeniu rdzenia kręgowego, stwardnieniu rozsianym, mózgowym porażeniu dziecięcym lub po udarze.

Prezentowany egzoszkielet zbudowany jest m.in. z czterech silników umiejscowionych w stawach kolanowych oraz biodrowych. Pracują one w trzech trybach, które wpływają na intensywność ćwiczeń pacjentów. W systemie można ustawić długość oraz wysokość kroku, szybkość wstawania oraz siadania. Terapeuta otrzymuje także informacje zwrotne, o tym w jakim stopniu silniki urządzenia wspierały pacjenta w stawianiu kroków. Egzoszkielet umożliwia ćwiczenie chodu nawet przez 40 minut.

W tym roku gościem specjalnym warsztatu był absolwent naszej Uczelni – Sebastian Górniak, który z pomocą Anny Krzyżańskiej zademonstrował możliwości egzoszkieletu. Absolwent AWF kilka lat temu doznał urazu kręgosłupa szyjnego i od tamtego czasu porusza się o wózku. Egzoszkieletu używa do rehabilitacji, ale także by zwiększyć swoją wydajność. Jest on bowiem aktywnym sportowcem – trenuje boks i rugby na wózkach oraz nurkowanie.

Pokaz w naszej Uczelni po raz kolejny zorganizowała dr inż. Wiktoria Śpikowska-Pawelec z Zakładu Biomechaniki we współpracy z Kliniką Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i firmą Technomex.