Komunikat

Użytkowniku, przeglądasz archiwalną wersję strony. Jej zawartość przedstawia stan na 07.03.2023 r.

Aktualna wersja witryny Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu znajduje się pod adresem: www.awf.poznan.pl
ksiazkaIMG 1601 pW nakładzie wydawnictwa AWF Poznań pojawiła się nowa pozycja „Medaliści olimpijscy Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu w latach 1950-2020”, autorstwa prof. dra hab. Macieja Łuczaka z Zakładu Historii, Filozofii i Socjologii naszej Akademii oraz prof. dra hab. Tomasza Jurka z Zakładu Nauk Humanistycznych i Społecznych filii AWF w Gorzowie Wlkp. Książka zawiera biogramy 26 medalistów olimpijskich i paraolimpijskich, absolwentów AWF i przedmowę przewodniczącego Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Andrzej Kraśnickiego.
 
W uczelni studiowali znani polscy sportowcy, a przez laboratoria przewijały się grupy badanych zawodników wielu dyscyplin sportu. Wśród studiujących i badanych sportowców było wiele znanych postaci, w tym olimpijczycy, a w ich gronie elitarna grupa medalistów największej sportowej imprezy świata – czytamy we wstępie. W książce znajdziemy anegdoty z życia studenckiego olimpijczyków.

Wśród osób, których biogramy znalazły się w nowym nakładzie są: Władysław Komar, jeden z najlepszych polskich miotaczy w dziejach konkurencji pchnięcia kulą, wioślarka Małgorzata Dłużewska-Wieliczko, srebrna medalistka olimpijska w dwójce bez sternika z Moskwy (1980), Ryszard Katus, lekkoatleta, dziesięcioboista, Władysław Kozakiewicz, lekkoatleta, zdobywca złotego medalu na igrzyskach w Moskwie (1980) w skoku o tyczce. W książce znaleźli się też obecni studenci AWF jak np. Karolina Naja, kajakarka, dwukrotna brązowa medalistka igrzysk olimpijskich z Londynu (2012) i Rio de Janeiro (2016).

Opracowanie składa się z trzech rozdziałów. W rozdziale pierwszym ukazano ogólny zarys rozwoju AWF w Poznaniu do 2020 roku – czołowej uczelni kadr wychowania fizycznego, sportu, rehabilitacji oraz turystyki i rekreacji, a zarazem akademickiego matecznika wielu polskich olimpijczyków. Rozdział drugi tworzą biogramy 26 medalistów igrzysk olimpijskich z poznańskiej AWF, uszeregowane w porządku alfabetycznym. Rozdział trzeci stanowi próbę syntezy w postaci portretu zbiorowego ukazanych wcześniej medalistów olimpijskich. Całość wieńczy zakończenie w postaci ogólnej refleksji nad rolą olimpijczyków w dziejach Akademii.

ksiazka IMG 1600 p

Książkę można kupić na stronie http://wydawnictwo.awf.poznan.pl/