Życie to rywalizacja – spotkanie z Mariuszem Rumakiem
Spotkanie z absolwentem AWF Mariuszem Rumakiem, które odbyło się w naszej Uczelni upłynęło pod znakiem wskazówek dla studentów i młodych sportowców. Były trener Lecha Poznań na podstawie własnych doświadczeń opowiedział, jak wyglądała jego droga do prowadzenia drużyny w Ekstraklasie i rozgrywek na arenie europejskiej. Szkoleniowiec zainaugurował nowy cykl spotkań „Znani, uznani świata sportu w AWF” w auli Akademii.
– Nauka nie kończy się z końcem studiowania. To dopiero początek – podkreślał słuchaczom trener reprezentacji U-19. Zwrócił uwagę, jak ważne jest przygotowanie i ciężka praca – Pewność siebie przychodzi wraz z przygotowaniem – zapewniał. Nie zabrakło pytań z auli, o to, jak wiedza zdobyta podczas studiowania pomogła w dalszej pracy, jak zdobyć szacunek, jaki jest obecnie poziom szkolenia młodych piłkarzy oraz jak wygląda współpraca trenera z włodarzami klubu.
Spotkanie było pierwszym z projektu „Znani, uznani świata sportu w AWF” realizowanego przez Zakład Teorii i Metodyki Zespołowych Gier Sportowych.
Mariusz Rumak po ukończeniu studiów w naszej Akademii podjął pracę z grupami młodzieżowymi Lecha Poznań, z którymi zdobył mistrzostwo Polski U-17 oraz wicemistrzostwo Polski U-19. W 2010 r. został trenerem Jagiellonii Białystok w Młodej Ekstraklasie, był również odpowiedzialny za prowadzenie akademii piłkarskiej tego klubu.
Później wrócił do Poznania i przez kilka miesięcy pełnił rolę asystenta José Mari Bakero w zespole seniorów, a od marca 2012 r. do sierpnia 2014 r. samodzielnie był pierwszym szkoleniowcem Lecha. Z poznańską drużyną dwukrotnie wywalczył wicemistrzostwo Polski, grał również w Lidze Europy.
W Ekstraklasie pracował także w Zawiszy Bydgoszcz, Śląsku Wrocław i Bruk-Bet Termalice Nieciecza. W 2021 r. pracował z reprezentacją Polski U-19. Szkoleniowiec wielokrotnie występował też w roli komentatora sportowego.