Komunikat

Użytkowniku, przeglądasz archiwalną wersję strony. Jej zawartość przedstawia stan na 07.03.2023 r.

Aktualna wersja witryny Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu znajduje się pod adresem: www.awf.poznan.pl
06.12 nagorda porf KabschWizjoner, naukowiec z wszechstronnymi zainteresowaniami, kierujący się holistycznym spojrzeniem na człowieka – profesor Aleksander Kabsch, rektor AWF Poznań w latach 1981-1984, twórcy biomechaniki i biomechaniki klinicznej w WSWF i AWF w Poznaniu, otrzymał nagrodę specjalną „Przyjaciel Sportu Paraolimpijskiego”, podczas gali Plebiscytu „Guttmanny 2021” Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Gala odbyła się w ubiegły czwartek, 2 grudnia br.

Prof. Aleksander Kabsch należy do wizjonerów związanych z trzema poznańskimi instytucjami – Wyższą Szkołą Wychowania Fizycznego, Kliniką Ortopedyczną Akademii Medycznej i Zrzeszeniem Sportowym „START” – odpowiedzialnymi za stworzenie i rozwój pod koniec lat 50. tzw. wówczas „pionu sportowego inwalidów”. Profesor odgrywał kluczową rolę w realizacji działań, które w 1961 r. doprowadziły do podpisania umowy o współpracy między związkiem spółdzielni inwalidów a radą główną spółdzielczego zrzeszenia sportowego „START” w Warszawie, która wprowadziła ideę aktywności sportowej osób niepełnosprawnych w praktykę. W tym samym roku w Poznaniu powstała pierwsza w Polsce regionalna komisja wychowania fizycznego i sportu inwalidów, w której zasiadał profesor. Prowadził także turnusy sportowo-rehabilitacyjne dla osób po amputacjach, gdzie rehabilitację uzupełniono o jazdę na nartach w protezach.

Bliską współpracę z Kliniką Ortopedyczną Akademii Medycznej, kierowaną przez prof. Wiktora Degę, prof. Kabsch rozpoczął już na studiach w latach 50. Stopień doktora uzyskał na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego w 1961 r., habilitował się w 1967 r., natomiast w 1977 uzyskał mianowanie na profesora nadzwyczajnego, a w 1990 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Z naszą Akademią profesor związany jest od 1958 r. Jest twórcą biomechaniki i biomechaniki klinicznej w WSWF i AWF, był pierwszym rektorem AWF wybranym w demokratycznych wyborach (1981-83, 1983-84), wieloletnim kierownikiem Zakładu Biomechaniki/Biomechaniki Klinicznej oraz Katedry Biomechaniki i Kinezyterapii (1967-2001) oraz dyrektorem Instytutu Rehabilitacji AWF (1993-1998).

Dziękując za otrzymaną nagrodę profesor podkreślał: – Cały splendor powinien spłynąć na – niestety już od dawna nie będącą z nami – panią docent Janinę Tomaszewską. To właśnie z jej inicjatywy zaczęły się dziać te pożyteczne rzeczy. Profesor zachęcał także do ciągłego ruchu i podejmowania aktywności fizycznej.

Serdecznie gratulujemy!


Fot. Transmisja Finału 3. Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego #Guttmanny2021 na kanale YouTube Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego