02.12 warsztat kulinarnyCodzienność naukowa stypendystów programu PROM z Brazylii to tworzenie modeli matematycznych motoneuronów rdzenia kręgowego i modelowanie skurczy w jednostkach motorycznych, a w naszej Akademii mogą obserwować eksperymenty elektrofizjologiczne in vivo z rejestracją zjawisk, które wcześniej znali jedynie w formie modeli komputerowych. Dla urozmaicenia pobytu w Poznaniu Débora Elisa de Costa Matosa oraz Heitor Sanchez Fernandes przeprowadzili 18 listopada warsztat kulinarny z przygotowywania tradycyjnych, brazylijskich potraw dla doktorantów, członków Studenckiego Koła Naukowego Dietetyków oraz pracowników Zakładu Neurobiologii oraz Zakładu Żywności i Żywienia.

Débora i Heitor – z pomocą pozostałych uczestników spotkania – przygotowali tzw. feijoada, danie mięsne z czarną fasolą, cebulą oraz czosnkiem, podawane z ryżem, sałatką vinagrete i farofa, czyli słodko-słoną mieszanką smażonego bekonu i bananów, obtoczonych w bułce tartej, która zastąpiła typowo brazylijski produkt, jakim są płatki z manioku. Potrawa składała się także z duszonych w czosnku liści kalarepy, które stanowiły substytut dla kapusty galicyjskiej z tradycyjnego przepisu. Na deser przygotowano dwa rodzaje słodkości – ryż z dodatkiem cynamonu i brigadeiro, czyli czekoladowy krem na mleku kondensowanym. Wielu uczestników zauważyło, że pierwszy deser jest bardzo podobny do tego, który podawano im w przedszkolu lub w domu. Z kolei brigadeiro przyrównano do budyniu, który również związany jest ze wspomnieniami z dzieciństwa. Jako napój podano quentão, który zebrani porównali do grzanego wina lub kompotu. W wersji brazylijskiej składa się on z goździków, imbiru, pomarańczy, lokalnego alkoholu cachaça, a także truskawek i cukru. Wykonane podczas warsztatów zdjęcia oraz przepisy przygotowane przez Déborę oraz Heitora zostaną wykorzystane w dydaktyce.

Przepisy: pobierz (źródło wykorzystanych zdjęć i grafik: Internet)