Granty badawcze dla naukowców z AWF Poznań

Projekt pt. „Rola metabolitu mikrobioty jelitowej, N-tlenku trzymetyloaminy, w rozwoju insulinooporności” składa się z dwóch zadań. Pierwsza część ma na celu modulację stężenia metabolitów mikrobioty jelitowej (TMA i TMAO), poprzez suplementację L-karnityną. W drugiej części, u osób po suplementacji, zastosowana zostanie interwencja w postaci symulowanej pracy nocnej jako czynnik stresowy. Projekt zakłada zbadanie wpływu krążących metabolitów mikrobioty jelitowej na wrażliwość na insulinę w warunkach normalnego funkcjonowania oraz przy zaburzeniu rytmu dobowego.
Wyniki badań z użyciem modelu pracy na nocną zmianę zwiększą wiedzę na temat zmian metabolicznych u osób poddanych zaburzeniom rytmu dobowego, takim jak personel medyczny, strażacy czy pracownicy ochrony.
Projekt jest już realizowany i potrwa do 2025 r. Otrzymany grant z Narodowego Centrum Nauki (Preludium Bis) wynosi 541 680 zł. Kierownikiem jest prof. AWF dr hab. Robert Olek z Zakładu Lekkiej Atletyki i Przygotowania Motorycznego.
Finansowanie otrzymał także projekt, którego celem jest ocena wpływu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 na paraolimpijczyków przygotowujących się do największych międzynarodowych imprez sportowych oraz na kondycję psychofizyczną, a także strategie radzenia sobie z ograniczeniami spowodowanymi pandemią.
Grant Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na realizację projektu wynosi 108 tys. zł. Kierownikiem jest dr Piotr Urbański z Zakładu Adaptowanej Aktywności Fizycznej w AWF w Poznaniu, m.in. ekspert Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Polskiego Związku Osób Niepełnosprawnych i Polskiego Związku Sportu osób Niepełnosprawnych START. Konsultantem w zakresie psychologii sportu w ramach projektu będzie prof. Britton Brewer – profesor psychologii w Springfield College (Massachusetts, USA), członek Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego i Towarzystwa Stosowanej Psychologii Sportu, a także członek Amerykańskiego Komitetu Olimpijskiego (w latach 1996-2012). Funkcję opiekuna naukowego (merytorycznego) projektu sprawować będzie prof. dr hab. Tomasz Tasiemski – Dziekan Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej, kierownik Zakładu Adaptowanej Aktywności Fizycznej AWF w Poznaniu, autor wielu prac badawczych w obszarze sportu osób niepełnosprawnych, były członek Paraolimpijskiej Kadry Polski w narciarstwie alpejskim (uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich), inicjator (wspólnie z SSR START w Poznaniu) wdrożenia w Polsce dwóch nowych dyscyplin w sporcie osób niepełnosprawnych, tj. narciarstwa alpejskiego (mono-ski) i wodnego w pozycji siedzącej.