Komunikat

Użytkowniku, przeglądasz archiwalną wersję strony. Jej zawartość przedstawia stan na 07.03.2023 r.

Aktualna wersja witryny Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu znajduje się pod adresem: www.awf.poznan.pl
14.01 Publikacja ruchNaukowcy z AWF Poznań opublikowali przeglądowy artykuł pt. „Exercise in aging: be balance” w czasopiśmie „Aging and Disease” (IF=5,4, 140 pkt). Wnioski przedstawione w publikacji sugerują zwiększenie tygodniowej aktywności fizycznej w stosunku do rekomendowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Wskazania te dotyczą szczególnie osób starszych. Przewidują także włączenie do ich treningu ćwiczeń z zakresu medytacji w ruchu.

Celem przedstawionego komentarza była dyskusja z aktualnie obowiązującymi wytycznymi WHO dotyczącymi zalecanej dawki ruchu i zakresu aktywności fizycznej w grupach referencyjnych, w odniesieniu do których wytyczne powstają. Autorzy sugerują jako grupę odniesienia zawodników powyżej 35 roku życia, tzw. „Master Athletes”, oraz współczesne populacje łowców-zbieraczy np. plemię Hadza zamieszkujące tereny Tanzanii. Wskazane grupy charakteryzują się częstszym podejmowaniem aktywności fizycznej niż grupa zwykłych, zdrowych i aktywnych osób dorosłych.

Autorzy, na podstawie dostępnych światowych danych, wskazują, że te zmiany mogą pozwolić na stworzenie nowych rekomendacji dotyczących zwiększenia dawki aktywności fizycznej, co wpłynie na dłuższe zachowanie zdrowia przez osoby starsze. Dodają też, że połączenie treningu z ćwiczeniami z zakresu medytacji w ruchu zwiększy również pozytywny wpływ ruchu na układ nerwowy, szczególnie na stabilność i balans ciała oraz zdolności poznawcze.

Publikacja powstała we współpracy autorów z AWF Poznań (Piotr Gronek, Dariusz Wieliński, Jacek Tarnas, Sławomir Marszałek) z jednym z najwybitniejszych naukowców z zakresu medytacji Yi-Yuan Tangiem (h-index=51) z Department of Psychological Sciences, Texas Tech University, Lubbock, USA, oraz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

To już piąty artykuł dotyczący znaczenia aktywności fizycznej u osób starszych opublikowany przez naszych naukowców w czasopiśmie „Aging and Disease”. Praca ukaże się w sierpniowym numerze w 2021 r., ale już jest dostępna pełna wersja artykułu on-line, na stronie: link.