Taniec ma potencjał naukowy
Naukowcy z AWF Poznań opublikowali artykuł pt. „Body adaptation to Dance: A Gerontological Perspective” w czasopiśmie „Aging and Disease” (IF=5,4, 140 pkt). Wnioski przedstawione w publikacji powstały na podstawie analizy badań dotyczących pozytywnego wpływu tańca m.in. na zdolność poznawania, zapamiętywania czy płynność wypowiedzi, a także na sprawność fizyczną u osób starszych.
Celem przeprowadzonej analizy było podsumowanie aktualnych wyników badań naukowych i wskazanie zagadnień, które nie są jeszcze wystarczająco przebadane. Dotychczasowa wiedza potwierdza, że taniec wspomaga leczenie oraz jest metodą profilaktyki i dbania o zdrowie przez osoby starsze. Istotnym aspektem poruszonym w pracy naukowej jest także pozytywny wpływ tańca na zdrowie psychiczne, dzięki poprawie zdolności poznawczych oraz czynnikowi społecznemu – taniec jest aktywnością grupową. Możliwe jest więc zapobieganie depresji i samotności u osób starszych.
Publikacja powstała we współpracy autorów z AWF Poznań (Piotr Gronek, Urszula Czerniak, Anna Demuth, Magdalena Król-Zielińska, Roman Celka, Paulina Wycichowska oraz Jan Adamczyk) z naukowcami z brazylijskiego Federalnego Uniwersytetu Rio Grande do Sul, angielskiego uniwersytetu badawczego w Coventry, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Uniwersytetu Rzeszowskiego.
To czwarty artykuł dotyczący znaczenia tańca dla osób starszych opublikowany przez naszych naukowców w czasopiśmie „Aging and Disease”. Praca ukaże się w lipcowym numerze w 2021 r., ale jest już dostępna pełna wersja artykułu on-line, na stronie: link.