04.12 Dzien WolontariuszaW pomaganiu widzą sens, możliwość rozwoju i zdobycia nowych doświadczeń – wolontariusze. Dzięki nim udało się zrealizować wiele wydarzeń w naszej Akademii! Przypadający na 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to idealna okazja, by podziękować wszystkim wolontariuszom za udział w niejednym przedsięwzięciu w AWF – studentom, ale także aktywnym wykładowcom, naukowcom. Dziękujemy wszystkim i zachęcamy do udziału w kolejnych, planowanych już na najbliższy czas, wydarzeniach.

Okazji do udziału w wolontariacie w naszej Uczelni jest wiele: wydarzenia skierowane do kandydatów na studia, targi edukacyjne, drzwi otwarte, wydarzenia promujące naukę, m.in. Noc Naukowców czy Poznański Festiwal Nauki i Sztuki. We wszystkich uczestniczą studenci, a także wykładowcy. Dla studentów wolontariat ma duże znaczenie z wielu powodów. – Targi Edukacyjne są wydarzeniem, które zawsze zapada mi w pamięci najbardziej. Nic nie daje takiej radości, jak zobaczyć później na Uczelni osobę, która była na Targach – podkreśla Michalina, studentka na kierunku Sport, która w wolontariat w Uczelni angażuje się od czterech lat.

Dla kandydatów na studia z kolei doświadczenie studentów stanowi ogromną wartość. Pokazują to, czego nie przekaże żaden paragraf, tekst czy film: to, co naprawdę lubią w studiowaniu w naszej Uczelni, także otwartość na innych, energię, wsparcie, którego udzielają sobie na co dzień.

Wolontariat pozwolił mi przełamać opór przed rozmowami z obcymi osobami, dał poczucie pewności siebie. Zdobyłam dużo doświadczenia, zobaczyłam, jak wygląda przygotowanie od kulis takich wydarzeń, jak targi czy drzwi otwarte. Poznałam też pracowników Uczelni i świetnych ludzi. Brzmi banalnie, ale naprawdę tak jest, bo z wieloma osobami utrzymujemy kontakt, wspominamy czasem zabawne sytuacje i dzielimy się wiedzą dotyczącą studiowania – podsumowuje Michalina.

Naukę na AWF podjęłam dopiero w 2019 roku i do tej pory udało mi się wziąć udział w czterech wydarzeniach. Wszystkie wspominam z uśmiechem na twarzy, jednak najbardziej zapadły mi w pamięci sesja wizerunkowa, na której miałam okazję zwiedzić wiele zakamarków Uczelni, oraz targi edukacyjne, podczas których poznałam wspaniałych ludzi – wspomina z kolei Iga, studentka Dietetyki.

Podczas tegorocznych Drzwi Otwartych, gdy ze względu na wybuch pandemii, z dnia na dzień zmianie uległa realizacja wydarzenia, wolontariusze szybko przyjęli nową formę, zaangażowali się i świetnie się w niej sprawdzili.

Wolontariat to także udział w sesjach fotograficznych i nagraniach filmowych. Tylko w ostatnich miesiącach ośmiu studentów uczestniczyło w tego typu projektach. Przez ostatnie lata powstało tysiące zdjęć i kilkanaście filmów z udziałem studentów, np. sesja na Ostrowie Tumskim z udziałem tancerzy, film o Animacji osób 50+ (w którym też wystąpili seniorzy), które służyły promocji Uczelni. W związku z obchodami 100-lecia powstania Akademii powstała pamiętna grafika przedstawiająca gimnastyczki z początków działalności Uczelni i ówczesne studentki.

O wartości wolontariatu stanowią obopólne korzyści – studenci dzielą się czasem i umiejętnościami, pracownicy mogą przekazać im cenne doświadczenia zawodowe, a odbiorcy, m.in. kandydaci na studia, otrzymują wiedzę i inspirujące wydarzenie. Warto wspomnieć, że za zaangażowanie i poświęcony czas wolontariusze otrzymują punkty do stypendium Rektora, certyfikat uczestnictwa, pamiątkowe gadżety AWF, a to tylko niektóre dodatkowe korzyści. Wolontariat jest także wartościowym puntem w CV. Zapraszamy więc wszystkich chętnych do udziału w wolontariacie.

Co dalej? Jak tylko obostrzenia związane z pandemią pozwolą, planowane jest nagranie filmu promocyjnego dla kandydatów na studia. Już teraz Dział Marketingu i Karier zachęca osoby, które czują się swobodnie przed obiektywem kamery, są otwarte na nowe doświadczenia, do przesyłania zgłoszeń. Chęć udziału w nagraniu wraz z linkiem do profilu na Instagramie lub z portfolio można przesłać na adres: . Dział zaczyna też kompletować zespół na kolejne Drzwi Otwarte online. Osoby chętne do opowiedzenia o swoim kierunku i odpowiadania na pytania kandydatów również zachęcamy do kontaktu mailowego. Możliwości zdobycia nowych doświadczeń w wolontariacie czekają też na osoby pasjonujące się fotografią i filmowaniem.

Uczelnia, zwłaszcza Dział Marketingu i Karier, dziękuje wszystkim współpracującym dotąd Wolontariuszom! I zachęcamy kolejne osoby do współpracy. Warto!