Komunikat

Użytkowniku, przeglądasz archiwalną wersję strony. Jej zawartość przedstawia stan na 07.03.2023 r.

Aktualna wersja witryny Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu znajduje się pod adresem: www.awf.poznan.pl
25.11 Noc NaukowcowJedyna taka noc w Europie – Noc Naukowców – w tegorocznej edycji przybierze wyjątkową formę. Wszystkie wydarzenia popularnonaukowe odbędą się bowiem w formie online. Studio Nocy Naukowców i osiem kanałów live partnerów akcji umożliwi wszystkim chętnym udział w pokazach, warsztatach i wykładach. Nasi naukowcy po raz kolejny wezmą udział w wydarzeniu i przeprowadzą zajęcia z obszaru biologii, ochrony środowiska, fizjoterapii oraz wykorzystania nowych technologii w sporcie. Noc Naukowców 2020 pod hasłem „Night for Earth” odbędzie się w piątek, tj. 27 listopada, w godz. 16-22. Zachęcamy do zapoznania się z programem i udziału w wydarzeniu.

Od godz. 16 prowadzący Studio Nocy Naukowców łączyć się będą z kanałami live partnerów akcji, co ułatwi uczestnikom wirtualne poruszanie się po wydarzeniu. W studiu przeprowadzone zostaną wywiady i konkursy dla uczestników. Wśród gości będą także naukowcy z naszej Akademii – dr Piotr Grochowski z Zakładu Nauk Biologicznych w filii w Gorzowie Wlkp. (wywiad o godz. 19.05) oraz dr Wojciech Jarosz z Zakładu Biologii i Anatomii (wywiad o godz. 21.30).

Ochrona środowiska, który jest głównym tematem tegorocznej akcji, poruszy dr Piotr Grochowski, podczas zajęć „Lichenoindykacja jako prosta metoda oceny stanu sanitarnego powietrza”. Omawiana metoda wykorzystuje różne gatunki porostów, cechujące się wyjątkową wrażliwością na zanieczyszczenia, do określenia stopnia zanieczyszczenia powietrza. Dr Wojciech Jarosz opowie o pasożytach odzwierzęcych w naszym otoczeniu.

W programie Akademii Wychowania Fizycznego nie mogło zabraknąć zajęć związanych ze sprawnością fizyczną. Uczestnicy dowiedzą się, jakie funkcje spełniają kolorowe taśmy przyklejane na ręce lub nogi sportowców, tzw. kinesiotaping, jak określić zaburzenia ruchu, które utrudniają nam codzienne funkcjonowanie, a także sprawdzą, czy wysiłek fizyczny można zmierzyć w laboratorium oraz w jaki sposób można połączyć sport z elektroniką.

Szczegółowy program prezentacji:
• 18.00 Więc choć pomaluj mój świat, czyli kolorowy kinesiotaping – prowadzący dr Łukasz Michałowski, Zakład Rehabilitacji Narządu Ruchu (12+)
• 18.40 Lichenoindykacja jako prosta metoda oceny stanu sanitarnego powietrza – prowadzący dr Piotr Grochowski, Zakład Nauk Biologicznych (Filia AWF Poznań w Gorzowie Wlkp.) (12+)
• 19.00 Sport oraz elektronika – przeciwnicy czy przyjaciele? – prowadzący mgr Michał Janowski, Zakład Lekkiej Atletyki i Przygotowania Motorycznego (8+)
• 19.10 Functional Movement Screen – łańcuch jest tak silny jak silne jest jego najsłabsze ogniwo – prowadzący dr Łukasz Michałowski, Zakład Rehabilitacji Narządu Ruchu (12+)
• 19.40 Pasożyty są wśród nas – prowadzący dr Wojciech Jarosz, Zakład Biologii i Anatomii (12+)
• 20.05 Wysiłek w laboratorium, czyli nauka w służbie sportu! – prowadzący prof. Krzysztof Kusy, Zakład Lekkiej Atletyki i Przygotowania Motorycznego (12+)

Dostęp do studia Nocy Naukowców oraz kanałów live będzie możliwy przez stronę organizatora: link.

Zachęcamy do udziału!