Komunikat

Użytkowniku, przeglądasz archiwalną wersję strony. Jej zawartość przedstawia stan na 07.03.2023 r.

Aktualna wersja witryny Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu znajduje się pod adresem: www.awf.poznan.pl
18.11 Projekt naukowy kregoslupZespół badaczy z naszej Akademii poszukuje kobiet w wieku 35-50 lat z bólami kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i prawidłową lub nadmierną masą ciała, do udziału w nowatorskim projekcie naukowym. Udział jest darmowy, zobowiązuje jednak do codziennej obecności w 20 sesjach terapii trakcyjnej (terapia trwa 30 minut 5 razy w tygodniu przez 20 dni w jednym miesiącu). Uczestniczki przejdą też badania fizjoterapeutyczne i będą mieć określoną analizę składu ciała metodą DXA. Nabór na terapię w styczniu i miesiące wiosenne przyszłego roku już trwa.

Projekt ma na celu określenie wpływu terapii trakcyjnej na zmniejszenie bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa u kobiet. W terapii trakcyjnej wykorzystywany jest specjalistyczny stół, który umożliwia zwiększenia przestrzeni między krążkami międzykręgowymi, czego efektem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych. Terapia trakcyjna jest bezbolesna i bezpieczna dla zdrowia pacjenta.

Do badania przyjmowane będą kobiety w wieku 35-50 lat, które cierpią na bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, z prawidłową (BMI do 25) i nadmierną (BMI powyżej 30) masą ciała. To ważne, bo BMI pomiędzy 25-30 uniemożliwia wzięcie udziału w badaniach. Link do obliczenia masy ciała: https://bmi-online.pl/.

Przystąpienie do projektu zobowiązuje do udziału w 20 sesjach terapii trakcyjnej (codzienna terapia trwa 30 minut 5 razy w tygodniu przez miesiąc). Terapia polega na wprowadzeniu sił trakcyjnych, które na specjalnym stole/łóżku rozciągają kręgosłup pacjenta, dzięki czemu zachodzi szereg korzystnych zmian funkcjonalnych oraz strukturalnych, czego efektem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych. Warto dodać, że koszt takiej terapii w prywatnej opiece medycznej to minimum 1400 zł. Uczestniczki przejdą też badania fizjoterapeutyczne i będą mieć wykonaną analizę składu ciała i gęstości kości oraz morfometrię kręgosłupa metodą DXA przed i po udziale w projekcie.

Projekt jest nowatorski – ma za zadanie po raz pierwszy odpowiedzieć na pytanie, jaki jest wpływ terapii trakcyjnej na zmiany stężeń składników krwi, pretendujących do bycia markerami uszkodzeń struktur kręgosłupa lędźwiowego. Ma również ocenić efektywność metody trakcyjnej w grupie osób z otyłością z zespołem bólowym kręgosłupa. Badania wskazują bowiem, że osoby cierpiące na otyłość są szczególnie narażone na mechaniczną kompresję krążków międzykręgowych, a w efekcie ich degenerację, przepuklinę oraz ucisk na korzenie nerwowe, których konsekwencją jest odczyn zapalny oraz ból w uszkodzonym miejscu – wyjaśnia dr Marzena Ratajczak, koordynatorka projektu.

Badacze mają nadzieję uzyskać potwierdzenie tezy, że zastosowanie sił trakcyjnych u osób badanych poprzez dekompresję zniszczonych i będących w chronicznym stanie zapalnym krążków międzykręgowych spowoduje korzystne zmiany biochemiczne we krwi, złagodzenie dolegliwości bólowych (potwierdzone obniżeniem progu i intensywności bólu w odcinku lędźwiowym), poprawę parametrów funkcjonalnych kręgosłupa.

Zainteresowane osoby mogą zgłosić się telefonicznie pod numerem: 604 773 816 lub zarejestrować na stronie: link

Zespół badawczy tworzą naukowcy z Zakładu Biologii i Anatomii AWF Poznań: dr hab. Małgorzata Waszak, dr Marzena Ratajczak, dr Michał Wendt oraz dr Damian Skrypnik – lekarz specjalista chorób wewnętrznych.