Trening Nordic Walking aktywnością wskazaną dla kobiet po menopauzie

W procesie starzenia organizmu na skutek zmian neurodegeneracyjnych dochodzi do pogorszenia funkcji poznawczych wraz ze wzrostem ryzyka wystąpienia depresji u osób starszych. Prognozowana aktywność fizyczna w każdym wieku wpływa na zmianę poziomu wydolności organizmu i wzrostu wydzielania neurotrofin, które poprzez stymulację hipokampu czy kory przedczołowej ograniczają ubytek zdolności poznawczych wraz z wiekiem. Celem prowadzonych badań było wykazanie skuteczności tradycyjnej formy Nordic Walking (NW) oraz marszu z kijami Bungy Pump (BP) na zmianę stężenia neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF) oraz czynnika neurotroficznego pochodzenia glejowego (GDNF) w korelacji z poziomem sprawności krążeniowo-oddechowej, funkcjami poznawczymi i stopniem nasilenia depresji kobiet w wieku postmenopauzalnym.
Analiza porównawcza w zakresie zdolności poznawczych, stopnia nasilenia depresji oraz stężenia badanych neurotrofin nie wykazała różnicy w efektywności którejś z form treningu marszowego. Wzrost wartości wskaźnika VO2max, określającego wydolność tlenową, obserwowany u kobiet zarówno z grupy korzystającej z tradycyjnego sprzętu, jak i grupy ćwiczącej z kijami Bungy Pump, świadczy natomiast o skuteczności obu form treningowych w poprawie sprawności krążeniowo-oddechowej badanych. Analiza literatury wykazała dodatkowo, iż jest to pierwsze tego typu badanie dotyczące opisanych relacji.
Gratulujemy i zapraszamy do lektury publikacji autorstwa naszych naukowców: dr hab. Katarzyny Domaszewskiej, dr Magdaleny Koper, dra Krystiana Wochny, prof. Urszuli Czerniak, mgr Katarzyny Marciniak, prof. Macieja Wilskiego oraz prof. Doroty Bukowskiej.
Artykuł naukowy dostępny jest na stronie: link