WF równie ważny co matematyka, biologia czy fizyka

Celem organizacji pionierskiego w skali kraju konkursu jest zachęcenie uczniów szkół podstawowych do aktywności fizycznej z zachowaniem zasad zdrowia i bezpieczeństwa, zapoznanie ich z różnymi formami wysiłku fizycznego, a także popularyzacja wiedzy historycznej i metodycznej dotyczącej sportu. Hasło „W zdrowym ciele zdrowy duch" nabrało dodatkowej siły w obecnej, trudnej sytuacji, w której – przez izolację i ograniczenia związane z pandemią – znalazła się psychika dzieci i młodzieży.
Konkurs przeprowadzony będzie w trzech etapach: I. etap szkolny (23 października br.), II. etap rejonowy (21 stycznia 2021 r.), III. etap wojewódzki (17 marca 2021 r.). Wymagania konkursowe dla uczestników dotyczą ogólnej sprawności, znajomości zasad i umiejętności technicznych w piłce nożnej, siatkówce i unihokeju, lekkiej atletyki, gimnastyki bez przyrządów, rekreacji oraz bezpiecznego uprawiania sportu. Ponadto na stopniu rejonowym i wojewódzkim wymagana jest znajomość zagadnień dotyczących wiedzy o igrzyskach olimpijskich i sukcesach polskich olimpijczyków w latach 2000-2016 oraz historii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w latach 1867-2017.
Za organizację konkursu odpowiada Wojewódzka Komisja Konkursowa powołana przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Jej członkami są prof. AWF dr hab. Michał Bronikowski (przewodniczący), prof. AWF dr hab. Małgorzata Bronikowska oraz nauczyciel przedmiotu w szkole podstawowej Rafał Skomra.
Dodatkowe informacje oraz zakres wymagań konkursowych dostępne są na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu: link
Prof. AWF dr hab. Małgorzata Bronikowska zaproszona została także do udziału w panelu dyskusyjnym organizowanym przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. edukacji, młodzieży, sportu i kultury. Panel poświęcony jest roli sportów tradycyjnych w przyszłości.