Egzoszkielet – z myślą o rozwiązaniach przyszłości

Egzoszkielet rehabilitacyjny wykorzystywany jest głównie u pacjentów, u których został zaburzony prawidłowy wzorzec chodu lub go nie ma. Sprzęt umożliwia także fizjoterapeutom, bardzo ważną dla ogólnego zdrowia, pionizację pacjentów wyższych i cięższych od nich samych. Jak podkreśla mgr Anna Krzyżańska z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, ćwiczenia w egzoszkielecie pozwalają także przygotować pacjentów do rozwiązań terapeutycznych dostępnych w przyszłości.
Prezentowany egzoszkielet zbudowany jest m.in. z czterech silników umiejscowionych w stawach kolanowych oraz biodrowych. Pracują one w trzech trybach, które wpływają na intensywność ćwiczeń pacjentów. W systemie można ustawić długość oraz wysokość kroku, szybkość wstawania oraz siadania. Terapeuta otrzymuje także informacje zwrotne, o tym w jakim stopniu silniki urządzenia wspierały pacjenta w stawianiu kroków. Egzoszkielet umożliwia ćwiczenie chodu nawet przez 40 minut.
– Pamiętajcie, że ćwiczenia w egzoszkielecie nie mogą być podstawą rehabilitacji, jest to tylko jej część, dodatek – zwróciła się do zebranych studentów mgr Anna Krzyżańska. – Pamiętajcie również, że cele terapeutyczne muszą być ustalone z pacjentem, bo praca jaka zostanie wykonana, będzie jego pracą, nie waszą – podkreślała mgr Krzyżańska.
Jednym z pacjentów prezentujących sprzęt rehabilitacyjny był pan Mateusz, który obecny był także podczas ubiegłorocznego pokazu. Drugim pacjentem był pan Krzysztof, założyciel stowarzyszenia „Jedna Chwila”. Możliwości egzoszkieletu wypróbowała także jedna ze studentek.
Pokaz zorganizowała dr Wiktoria Pawelec z Zakładu Biomechaniki AWF Poznań we współpracy z Kliniką Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i firmą Technomex.