poznanska gala sportu 2020 fot t szwajkowskipic11016141825251892with ratio16 9X Poznańska Gala Sportu odbyła się wczoraj, tj. 2 stycznia br., w Centrum Kultury „Zamek”. Wśród sportowców oraz Superseniorów Poznańskiego Sportu nagrodzono absolwentów WSWF oraz AWF Poznań.

Wśród stypendystów sportowych Miasta Poznania w 2020 roku w kategorii Senior wyróżniony została nasz absolwent Łukasz Jaworski – zawodnik akrobatyki sportowej AZS AWF Poznań, który w czerwcu ubiegłego roku z Arturem Zakrzewski, także reprezentującym AZS AWF Poznań, zdobył złoty medal w skokach na trampolinie na Igrzyskach Europejskich. Artur Zakrzewski również został nagrodzony podczas czwartkowej gali. Wyróżnienie odebrała także zawodniczka sekcji szermierczej AZS AWF Poznań – Martyna Synoradzka.

Po raz kolejny przyznano także wyróżnienia dla Superseniorów Poznańskiego Sportu, wybitnym osobom, które swoją działalnością i życiem przyczyniły się do rozwoju sportu w mieście. Wśród nagrodzonych znaleźli się dr Olga Kuźmińska, dr Ryszard Wieczorek oraz Teresa Zarzeczańska. Dr Kuźmińska jest absolwentką Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego oraz kierownik Zakładu Ćwiczeń Muzyczno-Ruchowych w latach 1974-2006 w naszej Akademii. Jest także prekursorką gimnastyki jazzowej, nowatorką programów telewizyjnych „Aerobik – taniec i gimnastyka” oraz autorką wielu prac o tematyce tanecznej. Dr Ryszard Wieczorek od 1970 roku był pracownikiem Zakładu Teorii Wychowania Fizycznego, a następnie jego kierownikiem. Pełnił także funkcję prodziekana ds. doskonalenia kadr AWF Poznań. Teresa Zarzeczańska, absolwentka AWF Poznań, wybitna pływaczka, wielokrotna rekordzistka i mistrzyni Polski, która jako pierwsza w kraju przepłynęła kanał La Manche w sierpniu 1975 r. Dokonała tego w czasie 11 godzin 10 minut. W latach 90. organizowała starty pływackiej sztafety kobiecej.

Klub AZS AWF Poznań otrzymał także wyróżnienie za II miejsce w Poznaniu i V w Polsce na 4 tys. klubów w systemie Sportu Dzieci i Młodzieży.

W Poznańska Gala Sportu brał udział Rektor prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński. Wydarzenie współprowadziła Natalia Madaj-Smolińska – nasza absolwentka, złota medalistka z Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r.

Poznańska Gala Sportu 2020 fot. www.poznan.pl/T. Szwajkowski Zajęcia z jazzgimnastyki prowadzone przez dr Olgę Kuźmińską Fot. Zbiory AWF Spotkanie z Teresą Zarzeczańską w auli AWF Poznań Fot. Zbiory ZPND AWF Poznań