28.11 Konferencja WSSW nowej siedzibie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego w Poznaniu w minionym tygodniu, 28 listopada br., odbyła się VII Konferencja Metodyczno-Szkoleniowa dla trenerów i instruktorów sportu województwa wielkopolskiego pt.: „Biologiczno-pedagogiczne i systemowe uwarunkowania treningu sportowego”. Podczas konferencji wykłady wygłosili naukowcy z AWF Poznań – dr Tomasz Garsztka i dr Tomasz Podgórski.

Kolejna edycja konferencji zorganizowana została w ramach współpracy pomiędzy Wielkopolskim Stowarzyszeniem Sportowym i Akademią Wychowania Fizycznego w Poznaniu, a bezpośrednim realizatorem wydarzenia był Zakład Teorii Sportu AWF Poznań, który realizuje, wynikający z porozumienia, program dokształcania kadr szkoleniowych województwa wielkopolskiego.

Udział w szkoleniu wzięło blisko 150 osób, przede wszystkim trenerzy koordynatorzy kadr wojewódzkich, trenerzy sportu młodzieżowego, nauczyciele wychowania fizycznego z Poznania i regionu oraz liczna grupa studentów i wykładowców AWF w Poznaniu. Obecni byli również przedstawiciele mi.in. Urzędu Miasta, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Szkolnego Związku Sportowego.

Podczas pierwszego wystąpienia pt. „Rozciąganie statyczne i dynamiczne – fakty i mity” dr Tomasz Garsztka (AWF Poznań) przedstawił cele rozciągania, umiejscowienie w jednostce treningowej oraz sposoby oceny efektywności. Zaprezentowano także różne formy rozciągania dynamicznego oraz techniki rozciągania statycznego.

„Suplementowanie diety w sporcie młodzieżowym” było tematem drugiego wykładu, który zaprezentował dr Tomasz Podgórski (AWF Poznań). W swoim wystąpieniu przybliżył główne założenie dotyczące suplementacyjno-żywieniowych aspektów planowania wspomagania potencjału energetycznego oraz adaptacji zdolności wysiłkowych w sporcie młodzieżowym w kontekście uwarunkowań rozwoju biologicznego.

Wystąpienia spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników, wskazującym, że przyjęta i zrealizowana formuła spotkania jest wyrazem autentycznej współpracy środowiska akademickiego i trenerskiego.

Relacja i zdjęcia: Zakład Teorii Sportu AWF Poznań