30.11 wspomnienia sport 1100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego świętowaliśmy wydarzeniami sportowymi. W roku jubileuszowym odbył się m.in. Półmaraton 100-lecia, Dzień Sportu Uniwersytetu Poznańskiego oraz Gala Akademickich Mistrzów Sportu.

Z inicjatywy naukowców z AWF Poznań w kwietniu zorganizowano Półmaraton 100-lecia, który odbył się w ramach poznańskiego półmaratonu. Dzięki zaangażowaniu ponad stu wolontariuszy-studentów, trasa biegu była swoistą osią czasu, na której wyróżniono ważne dla środowiska akademickiego, Wielkopolski i kraju wydarzenia. Biegaczom na trasie towarzyszyli także przedstawiciele historycznych grup rekonstrukcyjnych. Zawodnicy mijali m.in. trzech powstańców wielkopolskich z armatą i samochodem pancernym, członków korporacji akademickich oraz organizacji studenckich działających w międzywojennym Poznaniu, kryptologów, absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego, którzy złamali kod Enigmy, demonstracje studentów z 1968 r., funkcjonariuszy ZOMO, czy przedstawicieli Ruchu Lednica, którzy przez megafon zagrzewali do pokonania ostatnich kilometrów trasy. Półmaratończyków gorąco dopingowali także studenci uczelni oraz zespoły folklorystyczne – Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF oraz Zespół Pieśni i Tańca ŁANY Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W maju odbył się międzyuczelniany Dzień Sportu Uniwersytetu Poznańskiego, podczas którego reprezentanci uczelni – studenci, naukowcy i pracownicy administracyjni – rywalizowali w tradycyjnych grach zespołowych, m.in. w pierścieniówce. Dzień zakończono Galą Akademickich Mistrzów Sportu.