Komunikat

Użytkowniku, przeglądasz archiwalną wersję strony. Jej zawartość przedstawia stan na 07.03.2023 r.

Aktualna wersja witryny Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu znajduje się pod adresem: www.awf.poznan.pl
Cicha lekki plakatW najbliższy piątek, t. 11 października 2019 o godz. 19 na Scenie Wspólnej w Poznaniu odbędzie się premiera spektaklu „CICHA!” w reżyserii wykładowczyni naszej Uczelni Pauliny Wycichowskiej oraz Malwiny Paszek. O godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy Żywije” autorstwa Katarzyny Majewskiej, która towarzyszyła procesowi twórczemu spektaklu „CICHA!”.

W sobotę 12 października wznowiony zostanie koncert „Noc i Mgła" w Forcie VII w Poznaniu z towarzyszeniem obrazów ruchowych w choreografii Pauliny Wycichowskiej, w których wezmą udział również studenci kierunku Taniec w kulturze fizycznej AWF Poznań. Wydarzenie jest uhonorowanie, ofiar tego pierwszego w Polsce obozu zagłady. Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/755886964872186/

CICHA! jest symboliczną podróżą przez życie kobiety od wczesnej młodości do śmierci, metaforycznie zaprezentowaną na scenie przez dwie artystki: choreografkę i aktorkę teatru tańca - Paulinę Wycichowską i kompozytorkę, multiinstrumentalistkę i śpiewaczkę - Malwinę Paszek, wraz z oprawą scenograficzną i reżyserią światła Aleksandra Prowalińskiego. To poetycka refleksja nad kobiecością i jej atrybutami, nad poszukiwaniem wewnętrznej mądrości i dojrzałości, a także konfrontacja z przemijaniem oraz widmem starości i odchodzenia.

Dwie bohaterki spektaklu przeżywają kalejdoskop zmieniających się stanów, odmierzanych zegarem pór roku. Połączone nicią bliskich, siostrzanych więzi, zanurzają się w rytuały towarzyszące istotnym momentom kolejnych kobiecych inicjacji. Stopniowo odkrywają siebie i otaczający świat w drodze ku dojrzałości. Poznają i konfrontują się z jego granicami. Przeglądają się w lustrze miłości i śmierci. Snują poetycką refleksję nad kobiecością i jej atrybutami, nad poszukiwaniem wewnętrznej mądrości. Konfrontują się z przemijaniem oraz widmem starości i odchodzenia.

Proces twórczy spektaklu oparty był na poszukiwaniu szeroko rozumianych inspiracji słowiańskich, co znalazło efekt zarówno w treści jak i formie artystycznych działań. W jego ramach odbyły się spotkania w kręgu kobiet z Polski, Ukrainy i Białorusi, które umożliwiły międzykulturową wymianę wiedzy na temat rytuałów, pieśni, przyśpiewek, przypowieści i historii rodzinnych.

Na scenie taniec i muzyka współistnieją równoprawnie. Tradycyjne i współczesne motywy przekornie się przeplatają. Ruch, słowo, śpiew i gra na instrumentach tworzą swoisty teatr tańca osadzony w plastycznym świecie pachnącym baśnią.
Za górami, za lasami...

Scena Wspólna, ul. Brandesteara 1 / ul. Za Cytadelą. www.csdpoznan.pl, bilety:18 i 20 zł

Na scenie:
Paulina Wycichowska – ruch i taniec
Malwina Paszek – śpiew, akompaniament muzyczny
…i na opak
Czas trwania: 60 min.
Wiek uczestników: od 16 lat.

Szczegółowe informacje:
Godz. 11.00 Przedpremierowy pokaz „CICHA!” dla licealistów 16+
Godz. 18.00 Wernisaż wystawy „Żywije” autorstwa Katarzyny Majewskiej, która towarzyszyła procesowi twórczemu spektaklu „CICHA!”
Godz. 19.00 Oficjalna prapremiera spektaklu „CICHA!”
8 listopada 2019 DK KADR w Warszawie: godz. 19.00 Prezentacja spektaklu „CICHA!”


Reżyseria i choreografia: Paulina Wycichowska
Muzyka: Malwina Paszek
Scenografia, reżyseria światła i kostiumy: Aleksandr Prowaliński
Dokumentacja fotograficzna projektu: Katarzyna Majewska
Produkcja: Fundacja „Art-On”
Partnerzy: Scena Wspólna w Poznaniu, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Dom Kultury Kadr w Warszawie
Projekt współfinansowany przez Urząd Miasta Poznania
Prapremiera: 11 października 2019 na Scenie Wspólnej w Poznaniu


Szczegółowe informacje o wystawie Katarzyny Majewskiej „Żywije”:
Wystawa fotografii pt. „Żywije” jest częścią projektu CICHA! autorstwa Pauliny Wycichowskiej z kreatywnym udziałem Malwiny Paszek.

Fotograf i kulturoznawca - Katarzyna Majewska dokumentowała proces powstawania spektaklu i przygotowań do niego z udziałem zaproszonych gości. W trakcie spotkań i warsztatów prowadzonych przez Paulinę Wycichowską i Malwinę Paszek powstały fotograficzne portrety kobiet połączonych słowiańskimi korzeniami - część z nich pochodzi ze wschodu Polski i zza wschodniej granicy (Ukraina, Białoruś).

Tytuł wystawy fotografii „Żywije” wywodzi się od nazwy słowiańskiej postaci kobiecej - Żywii, bóstwa symbolizującego życie, uosabiającego żywotność, dojrzewanie, ożywianie, karmienie – bardzo ważne cechy kobiecości, tak w słowiańskich mitach, jak współcześnie.

Portrety mają charakter symboliczny i są indywidualnym wyrazem tego co każda z kobiet uosabia jako współczesna Żywia – bogini życia.

Wstęp na wystawę wolny.