Jubileusz pełen wspomnień i wzruszeń
Absolwenci przekroczyli w minioną sobotę progi uczelni, wracając w miejsce młodości i beztroski związanej z latami studenckimi. Radosne zawołania dawnych znajomych mieszały się z pytaniami „Poznajesz mnie? To ja!” i wspólnym zajęciem miejsc w auli. Podczas części oficjalnej dawnym studentom oraz pracownikom Rektor Uczelni przedstawił aktualny kształt poznańskiej AWF oraz przypomniał najważniejsze wydarzenia z jej historii.
– Ten zjazd to niezwykła okazja do spotkań, rozmów z dawno niewidzianymi koleżankami i kolegami. Bo studia to nie budynki. To przede wszystkim ludzie, z którymi spędziliśmy najlepsze lata swojego życia. Ostatnie najbardziej chyba beztroskie lata – podkreślał Jego Magnificencja Rektor prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński witając zebranych. – Nie namawiam Was do tego, byście rozrabiali jak studenci, czy poszukiwali straconych miłości. Chociaż kto wie? W końcu Starsi Panowie Dwaj śpiewali – „choć szron na głowie, choć nie to zdrowie – to w sercu ciągle maj…”. Pamiętajcie, że tak młodo się już nigdy nie spotkamy… Z okazji 100 lat życzę wszystkim… 100 lat. Bawcie się dobrze, zwiedzajcie i wspominajcie. I pamiętajcie, że jesteście tu zawsze mile widziani – zakończył Rektor.
Zebrani do czasów studenckiej młodości mogli powrócić także dzięki występowi artystycznemu przygotowanemu przez dr Olgę Kuźmińską – byłą kierownik Zakładu Ćwiczeń Muzyczno-Ruchowych, absolwentkę WSWF. Na scenie absolwenci AWF-u zaprezentowali taniec ludowy, gimnastykę artystyczną oraz taniec towarzyski, co odpowiadało dawnemu programowi zajęć z tańca, oraz obecny teraz w uczelni taniec nowoczesny oraz akrobatykę powietrzną. Przed absolwentami wystąpił także Zenon Laskowik – znany artysta kabaretowy, założyciel kabaretu „Tey”, absolwent naszej Uczelni (ówcześnie zwanej Wyższą Szkołą Wychowania Fizycznego) z 1968 r. Dr Kuźmińska wystąpiła z grupą seniorek. Część artystyczna zakończyła się wspólnym odśpiewaniem hymnu studenckiego z Chyciny wraz z Januszem Nowakiem, absolwentem, który wypromował go w czasie studiów.
Część oficjalną jubileuszowego spotkania prowadził dr Krystian Wochna, prodziekan ds. studenckich i sportu. W programie artystycznym wystąpili absolwenci AWF Poznań:
- Paulina Jaruszkiewicz, Danuta Korbal Michał Niemier, Łukasz Grzelak – soliści z Zespołu Tańca Ludowego „Poznań” AWF,
- Katarzyna Stachowiak i Radosław Bancol – zawodowa para taneczna, trenerzy tańca sportowego i sędziowie Polskiej Federacji Tańca,
- Julia Smektalska – gimnastyczka artystyczna z klasą Mistrzowską, trenerka gimnastyki artystycznej w „Unii Swarzędz”,
- Katarzyna Łapaj, Kinga Furmaniak, Weronika Skórzewska – założycielki konińskiego Teatru Tańca, absolwentki kierunku Taniec w Kulturze Fizycznej,
- Małgorzata Majchrzak – mistrzyni świata w akrobatyce powietrznej w kategorii Aerial Silk- Amatour z 2017 r. Ihor Frolov – zloty medalista Mistrzostw Polski w akrobatyce powietrznej z 2018 r. Para występuje na wielu pokazach i zawodach pod nazwą ANTI-GRAVITY ART DUET. Trenerzy gimnastyki w Klubie Sportowym Unia Swarzędz,
- Zenon Laskowik – założyciel uczelnianego kabaretu KLOPS oraz kabaretu TEY, twórca wielu programów kabaretowych, autor tekstów i piosenek,
- dr Olga Kuźmińska – kierownik Zakładu Ćwiczeń Muzyczno-Ruchowych w latach 1974-2006, prekursorka gimnastyki jazzowej, nowatorka programów telewizyjnych „Aerobik – taniec i gimnastyka, autorka wielu prac o tematyce tanecznej.
- SENIORKI - 70 + „Raj Seniora” z poznańskiego D.K. „Orle Gniazdo” pod kierunkiem dr Olgi Kuźmińskiej.
Po części oficjalnej zebrani przenieśli się na teren przy stadionie AWF, gdzie odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej dra Karola Hoffmanna i nadanie jego imienia stadionowi. Wstęgę uroczyście przecięli JM Rektor prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński, inicjator ufundowania tablicy prof. dr hab. Lechosław Dworak oraz były rektor Uczelni – prof. dr hab. Wiesław Osiński.
Do końca trwania Zjazdu Absolwentów uczestnicy mogli zwiedzać budynki na terenie kampusu Uczelni, oglądać wystawy okolicznościowe przybliżające historię Akademii, brać udział w spotkaniach zorganizowanych przez zakłady naukowe, powspominać obozy sportowe letnie i zimowe oraz zobaczyć na zdjęciach i filmach historię Wydziału Turystyki i Rekreacji. W ramach pamiątek z jubileuszowego spotkania do nabycia dostępne były okolicznościowe znaczki, gadżety uczelniane oraz seria gadżetów jubileuszowych.
Bal 100-lecia AWF Poznań
Jubileusz 100-lecia Akademii świętowaliśmy także na Balu 100-lecia w hotelu Novotel. Uczestnikami byli zarówno absolwenci z dawnych lat, kończący studia w WSWF w 1958 r., a także tegoroczni magistrowie. Jubileusz Akademii świętowali wspólnie z nami rektorzy innych uczelni wyższych Poznania. Zabawę uświetnił pokaz walca wiedeńskiego oraz występ Zenona Laskowika. Do tańca przygrywał zespół Schatzi Band, a jubileuszowy tort przygotowała cukiernia Kandulski.
Dziękujemy za wspólne świętowanie tego wyjątkowego jubileuszu!
Fot.: Grzegorz Czajka, Paula Bendowska