Seminarium w starożytnej Olimpii
Olimpijska dyplomacja i pokój były myślą przewodnią 26. Międzynarodowego Seminarium na temat Olimpizmu zorganizowanego dla doktorantów przez Międzynarodową Akademię Olimpijską. W seminarium, które odbyło się w dniach 8-30 maja br. w starożytnej Olimpii, brała udział doktorantka naszej Uczelni i pracownik Zakładu Dydaktyki Aktywności Fizycznej mgr Marlena Wyskok.
Seminarium gromadzące reprezentantów ze wszystkich stron świata stanowi niezwykle wartościową platformę do dyskusji nad tematyką olimpizmu, a także ważny katalizator do prowadzenia badań naukowych w tej dziedzinie. Myślą przewodnią tegorocznego spotkania doktorantów i kandydatów na doktorantów był temat „Olimpijska dyplomacja i pokój”. Dwudziestu sześciu uczestników seminarium m. in. z Australii, Brazylii, Chin, Francji, Iranu, Kamerunu, Kanady, czy Łotwy pod okiem specjalistów z zakresu olimpizmu i historii igrzysk olimpijskich rozważało myśl przewodnią z perspektywy trzech filarów: starożytnych igrzysk olimpijskich i ich filozofii, nowożytnego ruchu olimpijskiego i jego społeczno-politycznych aspektów oraz z perspektywy etycznych kwestii olimpizmu. Wykłady dotyczące każdego zagadnienia prowadzone były przez wybitnych naukowców i doskonałych wykładowców, takich jak Profesor John MacAloon z Uniwersytetu w Chicago, Profesor Norbert Müller z Uniwersytetu w Moguncji, czy Profesor Matthew Llewellyn z Kalifornijskiego Uniwersytetu w Fullerton.
Równie ciekawe i inspirujące były referaty przygotowane przez wszystkich uczestników spotkania poświęcone najczęściej specyfice ruchu olimpijskiego w ich krajach lub też nawiązujące do głównego tematu spotkania. Reprezentantka naszej Akademii przedstawiła temat „Stadion Olimpijski – miejsce pokojowej dyplomacji?”, w którym zaprezentowała genezę i znaczenie wybranych politycznych gestów olimpijczyków na nowożytnych stadionach olimpijskich i próbowała zdecydować, czy taka forma „dyplomacji” w świetle Karty Olimpijskiej jest właściwa.
Poza sferą stricte naukową uczestnicy seminarium mogli wnikliwie poznać krajobraz i historię Grecji dzięki licznym wspólnym wycieczkom do Aten, Delf, Nemei, Nafplio, czy na wyspę Zakintos, a także poczuć prawdziwego ducha fair play w czasie codziennej wspólnej aktywności fizycznej.