Komunikat

Użytkowniku, przeglądasz archiwalną wersję strony. Jej zawartość przedstawia stan na 07.03.2023 r.

Aktualna wersja witryny Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu znajduje się pod adresem: www.awf.poznan.pl
22.02 Egzo pokazStudenci, dydaktycy oraz zainteresowane osoby mogły usłyszeć i zobaczyć, jak wykorzystywany jest egzoszkielet terapeutyczny w rehabilitacji pacjentów po całkowitym lub częściowym uszkodzeniu rdzenia kręgowego podczas pokazu modelu „ESKO GT”. Chętni mogli także sami sprawdzić, jak działa nowoczesny sprzęt.


Egzoszkielet rehabilitacyjny w dużej mierze wykorzystywany jest u pacjentów, u których został zaburzony prawidłowy wzorzec chodu lub go nie ma. Sprzęt umożliwia także fizjoterapeutom, bardzo ważną dla ogólnego zdrowia, pionizację pacjentów wyższych i cięższych od nich samych. Prezentowany egzoszkielet zbudowany jest m.in. z czterech silników umiejscowionych w stawach kolanowych oraz biodrowych. Pracują one w trzech trybach, które wpływają na pracę i ćwiczenia pacjentów.

– Możemy ustawić długość oraz wysokość kroku, szybkość wstawania oraz siadania. Otrzymujemy także informacje zwrotne, o tym w jakim stopniu silniki urządzenia wspierały pacjenta w stawianiu kroków – tłumaczyła mgr Anna Krzyżańska z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. – Egzoszkielet umożliwia niektórym pacjentom ćwiczenia chodu nawet przez 40 minut – dodała.

W prezentacji możliwości sprzętu wzięły udział dwie osoby po urazach rdzenia kręgowego. Pan Mateusz ćwiczy przy jego pomocy z panią Anną Krzyżańską blisko od roku. Pani Anna natomiast, jeśli tylko ma taką okazję, to korzysta z możliwości wypróbowania egzoszkieletu – podczas pokazu w naszej Akademii ubrała sprzęt po raz drugi w życiu.

Wypadkowi, w efekcie którego doznałem urazu rdzenia, uległem niecałe dwa lata temu. Dwa tygodnie po nim rozpocząłem rehabilitację. Obecnie trenuję z dziewięcioma fizjoterapeutami oraz ćwiczę w domu – opowiadał pan Mateusz. – Praca z egzoszkieletem umożliwia mi ćwiczenie i utrwalanie prawidłowego wzorca ruchu. Dodatkowo bardzo wartościowe jest to, że czas spędzony w egzoszkielecie procentuje podczas innych ćwiczeń – w ich trakcie nie muszę aż tak skupiać się właśnie nad prawidłowym prowadzeniem nóg – podkreślał.

Pokaz zorganizowała dr Wiktoria Pawelec z Zakładu Biomechaniki AWF Poznań we współpracy z Kliniką Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i firmą Technomex.