14.12 UNESCO„Traditional Sports and Games along the Silk Roads” to tytuł spotkania zespołu ekspertów UNESCO, w którym wzięła udział prof. AWF dr hab. Małgorzata Bronikowska. Wydarzenie miało miejsce w dniach 3-9 grudnia br. w Turkmenistanie. Zespół ekspertów opracowywał wytyczne do dalszych prac nad tytułowym projektem, dyskutował nad Stworzeniem Interaktywnego Atlasu Tradycyjnych Sportów i Gier, a także pracował nad planem pierwszych Igrzysk Sportów Tradycyjnych.

Spotkanie ekspertów UNESCO miało na celu wspólną pracę nad projektem zwanym SILKI ROADS. Jednym z jego ważnych elementów społeczno-kulturowych jest aspekt tradycyjnych sportów i gier. W ramach projektu poszukiwane są informacje i artefakty tego okresu oraz szlaku dotyczące wszystkich dziedzin kultury, w tym i kultury fizycznej.

Dyskutowano także nad stworzeniem Interaktywnego Atlasu Tradycyjnych Sportów i Gier. Przy pracach kluczową rolę odgrywali profesor Pierre Parlebas (Uniwersytet Sorboński, Paryż), profesor Perre La Vega (Uniwersytet w Lleidzie), profesor dr Soraia Chung Saura (Uniwersytet Sao Paulo), Fin Berggren (Akademia Sportowa, Gerlev), Alexej Kylasov (Moskiewski Uniwersytet) oraz profesor AWF dr hab. Małgorzata Bronikowska. Zespół badawczy skupia się w projekcie na sportach takich jak zapasy, tzw. Martial arts, grach i sportach z udziałem zwierząt, sportach strzeleckich, myśliwskich, np. łucznictwo, wybranych grach dziecięcych oraz na tzw. minde games, do których należą m.in. szachy. W tym kontekście wypracowano listę najbardziej rozpoznawalnych w rejonie byłego szlaku jedwabnego kodów ruchowych, mieszczących się w tradycji aktywności fizycznej poszczególnych regionów świata.

Grupa ekspertów pracowała również nad szczegółowym planem pierwszych Igrzysk Sportów Tradycyjnych, które mają odbyć się w Kazachstanie w 2021 roku pod generalnym patronatem UNESCO.

UNESCO TSG