Trening dla trenerów
– Trener, który uważa, że wie już wszystko, nie powinien być trenerem. Ciągłe kształcenie i zdobywanie nowej wiedzy jest bardzo istotne w tej branży – tak VI Konferencję Metodyczno-Szkoleniową dla Trenerów i Instruktorów Sportu Województwa Wielkopolskiego rozpoczął prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego Paweł Szczepaniak. Swoją wiedzą oraz doświadczeniem podzielili się również Piotr Marek oraz Dariusz Nowicki – przedstawiciele projektu „Akademia Trenerska”.
W sali wykładowej Budynku Dydaktycznego naszej Uczelni teoria spotkała się wczoraj z praktyką. Trenerzy oraz instruktorzy sportu z województwa wielkopolskiego mogli skorzystać z wieloletnich doświadczeń Piotra Marka – członka Europejskiej Rady Trenerów (European Coaching Council) i Senior Coach Developera, oraz Dariusza Nowickiego – licencjonowanego psychologa sportu klasy mistrzowskiej, a także trenera i sędziego taekwondo olimpijskiego. W swoim wystąpieniu „Proces szkolenia sportowego a proces pedagogiczny. Psychologiczno-pedagogiczne aspekty wspierania procesu uczenia się młodocianych sportowców” prelegenci przedstawili najważniejsze cechy, które powinien posiadać trener, umożliwiające skuteczne szkolenie młodych zawodników.
– Przez pierwsze lata w swojej pracy młodzi trenerzy naśladują trenera, którego poznali i uważają za wybitnego. Jest to jeden ze sposobów nauki – poprzez wykorzystanie doświadczeń innych. Uczyć możemy się od każdego, od zawodników, ich rodziców, ekspertów, naukowców, innych trenerów, a także od samych siebie. Ważne jest zróżnicowanie metod oraz łączenie teorii z praktyką – podkreślał Piotr Marek podczas wystąpienia. – W podziale liczbowym praktyka oraz wymiana informacji i refleksji jest w 70 proc. skuteczna podczas uczenia się. Znacznie mniej efektywne jest nieformalne uczenie się poprzez rozmowy z innymi trenerami, a najmniej skuteczne jest nauczanie formalne, teoretyczne – dodał paraolimpijczyk z Nagano oraz Salt Lake City.
Wykorzystując przedstawione założenia, prelegenci łączyli elementy teorii z praktyką, zadając zgromadzonym liczne pytania, przeprowadzając ćwiczenia w grupie i dyskusje, a następnie część praktyczno-warsztatową.
Organizatorami VI Konferencji Metodyczno-Szkoleniowej dla Trenerów i Instruktorów Sportu Województwa Wielkopolskiego byli Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskie Stowarzyszenie Sportowe w Poznaniu oraz Zakład Teorii Sportu Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.