13.11 PTPN1Jego Magnificencja Rektor AWF prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński wraz z rektorami pozostałych publicznych poznańskich uczelni, a także prezesem oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu oraz prezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w poniedziałek, 12 listopada br. podpisali Kartę Akademickich Tradycji Poznania. Uroczyste wydarzenie upamiętniło setną rocznicę powołania Komisji Organizacyjnej Uniwersytetu Polskiego w Poznaniu.

W murach Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauki 11 listopada 1918 roku zapadła decyzja o powstaniu Uniwersytetu Poznańskiego, z którego wywodzi się nasza Akademia, a także Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego oraz Uniwersytet Przyrodniczy. Na uroczystym podpisaniu Karty Akademickich Tradycji Poznania byli również obecni rektorzy Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz Uniwersytetu Artystycznego.

Wydarzeniu towarzyszył wykład dotyczący Komisji Organizacyjnej Uniwersytetu Polskiego w Poznaniu oraz seminarium naukowe poświęcone roli towarzystw naukowych i lokalnych środowisk w powstawaniu i działalności uniwersytetów w okresie II Rzeczypospolitej.

Fot. Krzysztof Staszewski