Wiek a dojrzałość biologiczna młodych sportowców

Podczas wydarzenia prelegenci oraz uczestnicy będą poszukiwać odpowiedzi m.in. na pytania związane z praktykami stosowanymi przy ustalaniu kategorii, w ramach których trenują oraz startują młodzi sportowcy. Aktywność fizyczna jest bardzo istotnym czynnikiem w rozwoju dzieci i młodzieży. Te z nich, które rozwijają umiejętności sportowe w klubach lub na treningach szkolnych, natrafiają jednak na barierę związaną z grupowaniem zawodników w kategorie wiekowe. Taka praktyka kategoryzowania może doprowadzić do nieprawidłowego planowania treningu młodych zawodników, kontuzji, a nawet do zniechęcenia ich do dalszego uprawiania sportu.
Profesor Robert M. Malina, posiadający tytuł doktora Honoris Causa czterech europejskich uczelni (Uniwersytetu Katolickiego w Louvain, AWF w Krakowie oraz AWF we Wrocławiu, a także Uniwersytetu w Coimbrze) wygłosi wykład pogłębiający zagadnienie tytułowej koncepcji Bio-banding w sporcie młodzieżowym, prof. AWF dr hab. Jan M. Konarski przedstawi proces kształtowania się grup sportowych w środowisku dzieci i młodzieży, natomiast Mike O'Brien, trener PGA Polska, Stowarzyszenia Instruktorów Golfa, PGA Fully Qualified Golf Professiona, poruszy temat wpływu dzieciństwa zawodnika na jego sukcesy w wieku dorosłym. Trener O’Brien jest także twórcą systemu szkoleniowego PGA Polska oraz został uhonorowany tytułem „5 Star Professional”, przyznawanym przez PGA’S of Europe dla osób zasłużonych dla rozwoju golfa i organizacji Professional Golfers Association.
Dodatkowo – do wystąpienia podczas konferencji – prof. Malina przeprowadzi w naszej uczelni seminaria z doktorantami oraz konsultację nad tworzonym projektem międzynarodowym. Poza tym na zaproszenie prof. Marii Kaczmarek z Wydziału Biologii UAM we wtorek, tj. 23 października o godz. 12:00 w Antropologicum na Kampusie Morasko, Profesor wygłosi wykład pt. „Genetic Considerations in Physical Performance and Fitness”. Przy organizacji tego wystąpienia Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu współpracował z Akademią Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu oraz Polskim Stowarzyszeniem Naukowym Animacji Rekreacji i Turystyki PSNARiT.
Konferencja została objęta honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz JM Rektora AWF w Poznaniu prof. AWF dra hab. Dariusza Wielińskiego.