Pomoc niepełnosprawnym w Botswanie
Dr hab., prof. AWF Tomasz Tasiemski wziął udział w projekcie wdrażania Aktywnej Rehabilitacji dla osób po urazach rdzenia kręgowego, który realizowany był w Botswanie. To piętnasty, tego typu, zagraniczny projekt, w który zaangażowany był prof. Tasiemski. Wcześniejsze zrealizowano w Rumunii, Albanii, Rosji, Gruzji, Anglii, Irlandii Północnej, Wietnamie, Nepalu, Indiach, Bangladeszu, Tajlandii, Malezji, Zimbabwe i Ugandzie.
Obóz Aktywnej Rehabilitacji (1-17.12.2017) odbył się w ośrodku Camphill w miejscowości Otse (40 km od stolicy kraju Gaborone). Wzięło w nim udział siedmiu niepełnosprawnych instruktorów Aktywnej Rehabilitacji ze Szwecji, Polski, Botswany i Namibii oraz ośmiu pełnosprawnych członków kadry ze Szwecji, Polski i Botswany. Uczestnikami obozu były osoby po urazach rdzenia kręgowego, z Botswany. Projekt przeprowadzono z inicjatywy szwedzkiej organizacji pozarządowej RG Active Rehabilitation International, która pozyskała środki od prywatnych sponsorów na organizację całego przedsięwzięcia.
Celem projektu było udzielenie indywidualnej pomocy uczestnikom obozu w odzyskaniu niezależności samoobsługowo-lokomocyjnej, wyposażenie w wiedzę na temat profilaktyki powikłań pourazowych oraz wyłonienie przyszłych potencjalnych liderów, którzy mogliby zainicjować powstanie Stowarzyszenia Aktywnej Rehabilitacji w Botswanie. Obóz zakończył się pełnym sukcesem. Wyłoniona grupa lokalnych liderów już w trakcie trwania projektu zaplanowała organizację obozu Aktywnej Rehabilitacji w 2018 roku, tym razem przy wsparciu finansowym instytucji rządowych i pozarządowych w Botswanie.
Pobyt w Afryce był też okazją do przeprowadzenia badań efektywności programu usprawniania oferowanego w trakcie obozu Aktywnej Rehabilitacji. Międzynarodowa grupa badaczy z Islandii (Assist. Prof. Anestis Divanoglou, PhD), Polski (dr hab. Tomasz Tasiemski, prof. AWF) i Szwecji (Dr Katarzyna Trok, MD, PhD i Assoc. Prof. Claes Hulting MD, PhD) przeprowadziła badania przed i po obozie rehabilitacyjnym. Ostatnim etapem badań będzie ocena długofalowych efektów obozu Aktywnej Rehabilitacji, która będzie przeprowadzona za sześć miesięcy. Publikacja wyników badań przewidziana jest na rok 2018.