Komunikat

Użytkowniku, przeglądasz archiwalną wersję strony. Jej zawartość przedstawia stan na 07.03.2023 r.

Aktualna wersja witryny Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu znajduje się pod adresem: www.awf.poznan.pl
P1430292-Ludzie coraz częściej będą chcieli zastąpić siedzący tryb życia lekką aktywnością fizyczną, a nie treningiem, który stawia szereg trudności, wymaga zaangażowania i poświęcenia czasu  - powiedział dr hab., prof. AWF Robert Szeklicki podczas wykładu otwierającego seminarium Technologie dla zdrowia osób 55+ – prezentacja systemu Fit4Work, które 15 grudnia br. odbyło się w naszej Uczelni.
 


Spotkanie było podsumowaniem międzynarodowego projektu Fit4Work, który  powstał w ramach współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego z naszą Akademią, przy udziale zagranicznych naukowców. Jego celem było opracowanie innowacyjnego systemu umożliwiającego monitorowanie aktywności fizycznej i przeciwdziałanie stresowi u osób starszych, aktywnych zawodowo. Każdy uczestnik przez dwadzieścia cztery tygodnie monitorowany był w ramach indywidualnego planu aktywności - badano m.in. jak często, jak długo i jak intensywnie jest aktywny. Uczestnicy dostali także indywidualne rekomendacje, dostosowane m.in. do stanu kondycji fizycznej i psychicznej.

Technologia umożliwia zebranie nowych informacji i wiedzy o zdrowiu, zapewniając spersonalizowane dane dopasowane do indywidualnych potrzeb – powiedział dr Mitja Lustrek podczas wystąpienia, w którym przybliżył funkcjonalności zastosowane w projekcie. Cele i model badania, zastosowany w ramach Fit4Work przedstawił Michał Kosiedowski z PCSS.

Podczas wydarzenia studenci i pracownicy Akademii mieli także okazję zobaczyć i przetestować, jak działa system Fit4Work i dowiedzieć się więcej o działalności PCSS, które jest znaną w Polsce instytucją badawczo-rozwojową i posiada ponad 20 laboratoriów, umożliwiających realizację międzynarodowych projektów.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe to 250 pracowników, krajowa szerokopasmowa sieć naukowa PIONIER łącząca 21 miast akademickich w Polsce i ponad 20 laboratoriów – powiedział zgromadzonym gościom Damian Niemir, przedstawiciel centrum PCSS, który mówił także o realizacji projektów ze znanymi markami, tj. Microsoft, Siemens czy Huawei i podkreślił szerokie możliwości badawcze, które posiada instytucja. Zaprosił także studentów do odwiedzenia laboratoriów i kina w jakości 8K, a pracowników do współpracy w ramach badań nad aktywnością fizyczną i zdrowiem.