Współpraca AWF z przemysłem
Wymiana doświadczeń, wspólne projekty badawczo-rozwojowe w zakresie ergonomii miejsc pracy to niektóre punkty porozumienia o współpracy, które wczoraj (w dniu 11 lutego br.) podpisały Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu i producent samochodów Volkswagen Poznań. Dzięki niemu możliwe będzie stworzenie konsorcjum łączącego naukę z przemysłem i pozyskiwanie europejskich środków finansowych w ramach projektów badawczo-rozwojowych.
To pierwsze tego typu porozumienie z zakładem produkcyjnym, które zawarła Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu. – Cieszę się, że po kilkunastu miesiącach współpracy zawieramy oficjalne porozumienie – powiedział rektor AWF prof. dr hab. med. Jerzy Smorawiński. – Liczę, że badania prowadzone w fabryce Volkswagen Poznań będą poszerzane o kolejne obszary, a pracownicy będą mogli być badani pod kątem bezpieczeństwa i ergonomii miejsc pracy.
Celem porozumienia jest rozwijanie przedsięwzięć o charakterze naukowo-badawczym i doradczym w zakresie szeroko pojętych działań mających na celu zdrowie człowieka. W ramach porozumienia pracownicy Akademii będą prowadzić obserwację wybranych stanowisk pracy, przyjmowane przez pracowników pozycje oraz wprowadzać profilaktykę postaw niewłaściwych dla zdrowia. – Około 90 procent populacji osób dorosłych ma problemy z kręgosłupem. Przyczyną tego stanu jest głęboka niewiedza. Na wielu stanowiskach przyjmowane przez pracowników pozycje, wywołują przeciążenia, które wpływają na powstawanie zmian patologicznych w obrębie narządu ruchu i występowanie dolegliwości bólowych – wyjaśnia dr hab. Małgorzata Ogurkowska, kierownik Katedry Biomechaniki na AWF. – Bardzo cieszy mnie podejście firmy do tematów związanych z ergonomią miejsc pracy - to rzadko spotykany przykład troski o pracowników.
Pracownicy naukowi uczelni będą aktywnie uczestniczyć w procesie tworzenia oraz projektowania ergonomicznych miejsc pracy. Będą oni również, wspólnie z pracownikami Działu Ochrony Zdrowia VWP, przygotowywać zestawy ćwiczeń poprawiających funkcjonowanie określonych partii mięśni. Ponadto w przyszłości opracują oni również zestaw porad dotyczących zasad zdrowego odżywiania w odniesieniu do konkretnych grup pracowników.
Fabryka Volkswagen Poznań to największy pracodawca w rejonie, bo zatrudniający 7 tysięcy pracowników. - Chcemy być jednak nie tylko największym, ale również najlepszym pracodawcą w regionie. W związku z tym podejmujemy wiele działań, które sprawiają, że miejsce pracy i zakres wykonywanych przy nim czynności są jak najbardziej naturalne, przyjazne pracownikom. Dokładamy wiele starań, by pracownicy nie musieli wykonywać zbędnych ruchów i nie byli narażeni na jakiekolwiek przeciążenia – wyjaśnia Jolanta Musielak, członek zarządu ds. personalnych VW Poznań.
Dzięki podpisanemu porozumieniu AWF będzie mogła aplikować o grant w ramach konsorcjum nauki z przemysłem. Do tej pory uczelnia korzystała z międzynarodowych funduszy na prowadzone badania, głównie związanych z aktywnością fizyczną. Teraz po raz pierwszy możliwa będzie współpraca z przemysłem na bazie której rozwiązania wynikające z badań, będą przekładać się na poprawę warunków pracy w zakładzie.
Trzy miesiące wcześniej AWF podpisała umowę o współpracy z Politechniką Poznańską. Na jej mocy obie uczelnie prowadzić będą wspólne przedsięwzięcia o charakterze naukowo-badawczym, dydaktycznym i doradczym. Ze strony AWF ta współpraca będzie obejmować takie obszary nauki jak rehabilitacja, biomechanika czy kinezjologia. Jednocześnie studenci Politechniki Poznańskiej będą mieli okazję poznawać wiedzę z dziedzin dotyczących wychowania fizycznego w różnych aspektach.