Złoty medal za urządzenie do mierzenia wygody
Pracownik AWF dr Jarosław Gabryelski wspólnie z grupą poznańskich naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Politechniki Poznańskiej otrzymał złoty medal podczas 29 Międzynarodowych Targów Wynalazczości i Innowacji INPEX 2014 w Pittsburgu w USA za skonstruowanie urządzenia do mierzenia wygody.
W dniach 18 – 20 czerwca na największych targach wynalazczości wystawcy z 24 krajów świata zaprezentowali ponad 550 wynalazków z różnych 35 branż, m.in. budownictwa, rolnictwa i żywności, medycyny, zdrowia, telekomunikacji, energii odnawialnej, wyposażenia wnętrz, sportu i design’u. Wśród nich zaprezentowano 11 wynalazków z Polski.
W kategorii „Nauka” złoty medal z wyróżnieniem przyznano zespołowi naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (dr hab. Piotr Pohl i dr inż. Maciej Sydor), Politechniki Poznańskiej (prof. Bogdan Branowski, dr inż. Sebastian Głowala i dr hab. Marek Zabłocki) oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu (dr Jarosław Gabryelski) za skonstruowanie urządzenia do pomiaru przestrzeni manipulacji oraz sił kończyn górnych, dedykowane dwom grupom osób o ograniczonej sprawności – osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku.
Dzięki temu urządzeniu można projektować wnętrza tak, aby czuć się komfortowo. - To urządzenie mówi, gdzie powinny stać przedmioty ciężkie a gdzie lżejsze. Co powinno stać wyżej a co niżej – mówi dr J. Gabryelski z AWF. - To urządzeni pozwoli ściśle wyznaczyć strefę wygody. Pomoże w projektowaniu mebli i wnętrza dla konkretnej osoby, szczególnie dla niepełnosprawnych i osób starszych.
Urządzenie jest afiliowane na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Egzemplarz nagrodzonej konstrukcji znajduje się w Katedrze Obrabiarek i Podstaw Konstrukcji Maszyn, na Wydziale Technologii Drewna. Wynalazek został zgłoszony do Urzędu Patentowego RP.
Z kolei podczas (22-24 maja br.) Europejskich Targów Kreatywności i Wynalazczości EUROINVENT w Iasi (Rumunia) urządzenie poznańskich naukowców nagrodzone zostało srebrnym medalem w kategorii „Nauka”.
Projekt badawczy zatytułowany „Nowe linie produktów wymagających mobilność i dostępność otoczenia seniorów i osób niepełnosprawnych” finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu Program Badań Stosowanych. Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. Bogdan Branowski z PP. Budżet projektu – 2,8 mln zł.