Część praktyczna programu Legia Akademicka to część, na którą uczestnicy programu czekają najbardziej. podczas ćwiczeń wojskowych studenci będą mogli sprawdzić siebie, swoje umiejętności, więdzę, wytrzymałość oraz nabyć nowe umiejętności. By było to możliwe należy złożyć wniosek o powołanie na ćwiczenia wojskowe.

Sprawdź jak go wypełnić!

Wniosek o powołanie na ćw. wojskowe, to podstawa jeśli chcesz wziąć udział w części praktycznej odbywającej się w okresie wakacyjnym.

Pobierzesz go tutaj

Poniżej podpowiadamy jak wypełnić wniosek.

W związku z wprowadzeniem stanu epidemii na terenie Rzeczpospolitej, spowodowanym pandemią wirusa SARS-CoV-2, informujemy, iż zalecanymi sposobami składania wniosków o ochotnicze odbywanie ćwiczeń wojskowych w ramach programu Legia Akademicka są:

1)           przesłanie wniosku za pośrednictwem platformy ePUAP;

2)           przesłanie wniosku pocztą, na adres macierzystego WKU:

3)           osobiste złożenie wniosku w macierzystym WKU;

4)           złożenie wniosku za pośrednictwem WKU najbliższej aktualnemu pobytowi studenta (dokument ten zostanie przesłany do odpowiedniej pod względem terytorialnym instytucji – Wojskowej Komendy Uzupełnień).

Ministerstwo Obrony Narodowej jest zdeterminowane, aby zrealizować w roku bieżącym szkolenie w ramach Legii Akademickiej. Jednakże mając na względzie sytuację epidemiczną oraz dynamiczny rozwój uwarunkowań prawnych z tym związanych, zakładane są 3 możliwości:

- Wariant 1:  szkolenie odbędzie się na dotychczasowych zasadach, bez żadnych zmian organizacyjnych, pod warunkiem, że obostrzenia rządowe wynikające z sytuacji epidemicznej zostaną zmniejszone w stopniu pozwalającym na zorganizowanie ochotniczych ćwiczeń wojskowych.

- Wariant 2: w przypadku, gdy sytuacja epidemiczna nie pozwoli zorganizować ćwiczeń jeszcze w lipcu, zakłada się, że będzie zorganizowany tylko drugi turnus szkoleniowy, uwzględniając możliwości przesunięcia terminu jego rozpoczęcia na początek sierpnia.

- Wariant 3: jeżeli sytuacja epidemiczna nie pozwoli zorganizować ćwiczeń wojskowych w sierpniu, szkolenie praktyczne Legii Akademickiej nie odbędzie się w tym roku.