Przekazywanie informacji – jak robić to skutecznie?
Codzienne życie wymaga od nas ciągłego porozumiewania się. Czy robimy to dobrze? Czym charakteryzuje się dobra komunikacja? Jak ją osiągnąć? O tym opowiadała trenerka umiejętności psychospołecznych – Marzena Wojciechowska podczas wykładu „O sile komunikacji”, który odbył się 12 grudnia br. w AWF-ie.
Prywatne doświadczenia, samopoczucie danego dnia, a także umiejętności poznawcze wpływają na to, jak odbieramy i interpretujemy informacje. Elementy te stanowią także o tym, że komunikowanie się nie jest zwykłym przekazywaniem wiadomości, ale procesem psychologicznym.
– Nie bez przyczyny schematy prezentujące proces komunikowania się nie są prostymi grafikami, składającymi się z trzech elementów – nadawcy, odbiorcy i komunikatu. Przekazywaniu informacji towarzyszą dodatkowe aspekty, takie jak m.in. kod komunikacyjny, kontekst sytuacyjny lub zakłócenia komunikacyjne – podkreśla Marzena Wojciechowska – coach, trener biznesowy oraz pedagog. – Ilu z państwa ma przed sobą telefony komórkowe? Ile osób ani razu nie sprawdziło, czy ktoś nie zadzwonił lub napisał? Państwa uwaga została na moment odciągnięta od wykładu, nie przyswoiliście w pełni informacji, które przekazywałam w czasie sprawdzania telefonu. Takich czynników rozpraszających jest wokół nas bardzo wiele i należy być świadomym ich wpływu na komunikację oraz jej skuteczność – dodaje trenerka.
Dodając do tego takie bariery komunikacyjne jak m.in. ocenianie, stereotypy, różnice językowe, czy przeciążenie informacjami, które w znacznym stopniu zniekształcają komunikat, uzyskujemy obraz wieloaspektowego procesu.
– Rozmawiając, zastanówmy się, czy druga osoba nie ma na przykład „gorszego dnia”. Z tego powodu może zdarzyć jej się uniesienie głosu lub mniejsze skupienie uwagi na rozmowie. Bądźmy świadomi i zaangażowani. Nie tylko w tworzenie komunikatów, ale także w ich odbieranie. Odpowiedzialność za skuteczną komunikację leży po dwóch porozumiewających się stronach. Dopasujmy nasz język oraz formę wypowiedzi do odbiorcy, zadbajmy o odpowiednie warunki wokół nas, ale także, jako odbiorcy, słuchajmy aktywnie – zakończyła wykład Marzena Wojciechowska.
Studenci, którzy chcieliby spotkać się z prelegentką i porozmawiać o poszukiwaniu swojej ścieżki rozwoju zawodowego, mogą to zrobić w najbliższy piątek – 14 grudnia br. Trenerka będzie czekać na studentów w godz. 9-14 w pokoju 405 w Budynku Dydaktycznym.