Komunikat

Użytkowniku, przeglądasz archiwalną wersję strony. Jej zawartość przedstawia stan na 07.03.2023 r.

Aktualna wersja witryny Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu znajduje się pod adresem: www.awf.poznan.pl
Regulamin korzystania ze zbiorów Biblioteki Głównej
Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu

I. INFORMACJE OGÓLNE
II. ZASADY UDOSTĘPNIANIA ZBIORÓW W CZYTELNI
III. ZASADY UDOSTĘPNIANIA ZBIORÓW POZA BIBLIOTEKĘ
IV. WYPOŻYCZENIA MIĘDZYBIBLIOTECZNE
V. ZAKRES USŁUG OŚRODKA INFORMACJI NAUKOWEJ
VI. ZASADY UDOSTĘPNIANIA ZBIORÓW W SALI DOSTĘPU DO BAZ



Regulamin korzystania ze zbiorów Biblioteki Głównej
Akademii Wychowania Fizycznego
im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu


I. INFORMACJE OGÓLNE

1. Biblioteka Główna Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu jest biblioteką naukową, której podstawowym zadaniem jest obsługa pracowników, studentów, doktorantów, słuchaczy studiów podyplomowych oraz uczestników kursów organizowanych przez uczelnię.

2. Pozostałym użytkownikom zbiory udostępnia się na odrębnych zasadach.

3. Ze zbiorów Biblioteki Głównej korzysta się na podstawie aktywnej karty bibliotecznej, którą stanowi ważna elektroniczna legitymacja studencka, doktoranta lub karta czytelnika Poznańskiej Fundacji Bibliotek Naukowych;

    3.1. Dokumenty te umożliwiają także korzystanie z pozostałych bibliotek stowarzyszonych w PFBN - zgodnie z ich regulaminami.

4. Formalności związanych z zapisem oraz aktywacją dostępu do zbiorów biblioteki należy dopełnić osobiście w wypożyczalni na podstawie:

     4.1.
Ważnej elektronicznej legitymacji studenckiej, doktoranta, legitymacji służbowej, dowodu osobistego,

     4.2.
Opłaty przelanej na konto AWF zgodnie z „Wykazem opłat obowiązujących w Bibliotece Głównej Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu”,

   4.3.
Wypełnionej w wypożyczalni deklaracji zawierającej podstawowe dane osobowe i poświadczającej znajomość zasad niniejszego regulaminu.
Użytkownicy aktywują dostęp corocznie, z wyjątkiem pracowników i doktorantów AWF, którzy dokonują aktywacji co 2 lata.

5. Pracownicy, doktoranci i studenci AWF mogą zapisać się do biblioteki on-line. Utworzone konto ma charakter tymczasowy. Umożliwia zamówienie książek z katalogu i jest aktywne przez 14 dni. W tym czasie należy:

     5.1. Dokonać wpłaty na konto uczelni, zgodnie z "Wykazem opłat obowiązujących w Bibliotece Głównej Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu"; w tytule przelewu dopisać "zapis zdalny",

     5.2. Zgłosić się osobiście do wypożyczalni w celu aktywowania pełnych uprawnień czytelnika.

6. Uprawnień wynikających z posiadania karty bibliotecznej nie wolno odstępować osobom trzecim.

7. O zmianie adresu zamieszkania, kierunku i trybu studiów, miejsca pracy, adresu e-mail lub utracie karty bibliotecznej, czytelnik zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić wypożyczalnię, która dokonuje aktualizacji danych lub wystawia odpłatnie duplikat karty bibliotecznej.

8. Zbiory biblioteki, jej aparat informacyjny (katalogi, bazy danych), komputery, wszelkie urządzenia techniczne oraz całe wyposażenie są własnością AWF.

9. Użytkownicy są zobowiązani do ich poszanowania i odpowiadają finansowo i prawnie za wszelkie zawinione szkody.

10. W związku z funkcjonowaniem systemu informacyjno - bibliotecznego uczelnia może, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przetwarzać dane dotyczące użytkowników, a w tym: imię i nazwisko, datę  urodzenia,  numer PESEL, numer legitymacji studenta  lub  doktoranta, adres zamieszkania,    adres    e-mail,  kierunek  i   rodzaj    studiów,   nazwę    studiów   doktoranckich i podyplomowych, zgodnie z § 33 ust. 3 Statutu Uczelni.

    10.1. Szczegółowe informacje zawiera "Klauzula informacyjna dla użytkowników Biblioteki Głównej AWF w Poznaniu dotycząca danych osobowych".

[do góry]

II. ZASADY UDOSTĘPNIANIA ZBIORÓW W CZYTELNI

1. Korzystanie ze zbiorów czytelni jest możliwe wyłącznie dla użytkowników posiadających aktywną kartę biblioteczną, którą stanowi ważna elektroniczna legitymacja studencka, doktoranta lub karta czytelnika PFBN;

     1.1. Jednorazowe skorzystanie ze zbiorów umożliwia karta gościa pobrana w wypożyczalni.

2. Użytkownicy zobowiązani są pozostawić w szatni wierzchnią odzież, parasole, teczki, plecaki, sprzęt sportowy; mniejszy bagaż można przechowywać w szafkach depozytowych na piętrze obok czytelni.

3. W czytelni zabrania się spożywania posiłków, używania telefonów, prowadzenia głośnych rozmów.

4. Użytkownik po wejściu do czytelni wpisuje się do zeszytu odwiedzin. Wychodząc, w celach statystycznych, uzupełnia wpis o liczbę wykorzystanych materiałów.

5. Księgozbiór czytelni składa się z książek, czasopism i innych wydawnictw. Udostępniany jest wyłącznie  na  miejscu,  w  systemie  wolnego   dostępu   do  półek.  Obowiązuje układ działowy, a w jego obrębie według sygnatur.

6. W czytelni udostępnia się także:

     6.1. Książki i czasopisma przechowywane w magazynie (realizacja niezwłoczna),

     6.2. Zbiory specjalne:

    6.2.1. Prace doktorskie zgodnie z Zarządzeniem Nr 19/98 Rektora AWF w Poznaniu z dnia 25.11.1998 r. w sprawie gromadzenia, przechowywania i udostępniania prac magisterskich, dyplomowych i licencjackich.
Jednorazowo udostępnia się maksymalnie 8 woluminów po wypełnieniu formularza, stanowiącego załącznik Nr 2 do Zarządzenia Nr 19/98.
Za pośrednictwem Archiwum AWF można zamawiać prace magisterskie  napisane i obronione do roku 1998.

     6.2.2. Kolekcja zbiorów prof. Piaseckiego, realizacja - najpóźniej następnego dnia,

     6.2.3. Kolekcja XIX-wieczna, realizacja - najpóźniej następnego dnia,

     6.2.4. Książki i czasopisma wydane do 1945 r., realizacja - niezwłoczna.
Do  zamawiania  wymienionych  w  pkt. 6.1 i 6.2  rodzajów  zbiorów  służą   zakładki   (dostępne u dyżurnego bibliotekarza).

7. Wyjęte z regałów książki i czasopisma należy odkładać na wózki; na półki włącza je dyżurny bibliotekarz.

8. Komputery w czytelni posiadają dostęp do katalogów bibliotek PFBN i Internetu.

    8.1. Korzystanie z Internetu dozwolone jest w celach naukowych, badawczych i edukacyjnych,

   8.2. Zabrania  się   instalowania  programów  i  dokonywania   zmian   w   konfiguracji   sprzętu i oprogramowania,

    8.3. W wydzielonej strefie czytelni istnieje możliwość podłączenia własnych laptopów,

    8.4. Uszkodzenia i nieprawidłowości w pracy komputerów należy niezwłocznie zgłaszać.

9. Po zgłoszeniu u dyżurnego bibliotekarza istnieje możliwość dokonania wydruków.

10. Z poszanowaniem praw autorskich twórców można:

    10.1. Wykonać  odpłatnie  odbitki  kserograficzne na urządzeniu znajdującym się w czytelni. Do kserowania nie udostępnia się zbiorów specjalnych,

    10.2. Korzystać z aparatu cyfrowego - po zgłoszeniu dyżurnemu bibliotekarzowi. Fotografowanie prac doktorskich i magisterskich jest zabronione.

11. Pracownia Studencka (pokój nr 210) zapewnia możliwość pracy zespołowej.

[do góry]

III. ZASADY UDOSTĘPNIANIA ZBIORÓW POZA BIBLIOTEKĘ

1. Poza bibliotekę nie wypożycza się:

    1.1. Dzieł z księgozbioru podręcznego czytelni,

    1.2. Zbiorów specjalnych,

    1.3. Czasopism i gazet.

2. Prawo wypożyczania zbiorów mają:

 l.p.  Kategorie czytelników Maksymalna liczba książek
(jednorazowo)
Okres wypożyczenia Przedłużenia terminu zwrotu
1. Studenci stacjonarni i niestacjonarni AWF w Poznaniu i ZWKF w Gorzowie Wlkp., studenci z programów wymiany 10 3 miesiące 1x1 miesiąc
2. Studenci AWF w Poznaniu i ZWKF w Gorzowie Wlkp. korzystający z Indywidualnej Organizacji Studiów, członkowie studenckich kół naukowych, przebywający na czynnym urlopie sportowym oraz studiujący na dwóch kierunkach 10 3 miesiące 2x1 miesiąc
3. Pracownicy i doktoranci AWF w Poznaniu i ZWKF w Gorzowie Wlkp. 20 1 rok 1x1 rok
4. Studenci, pracownicy, słuchacze studiów doktoranckich i podyplomowych uczelni stowarzyszonych w Poznańskiej Fundacji Bibliotek Naukowych 3 1 miesiąc brak
5. Uczestnicy kursów i studiów podyplomowych organizowanych przez Centrum Doskonalenia Kadr i Szkolenia AWF w Poznaniu i ZWKF w Gorzowie Wlkp. 5 3 miesiące 1x1 miesiąc
6. Studenci, pracownicy naukowi uczelni poznańskich nie stowarzyszonych w PFBN 2 1 miesiąc brak

3. Książki z magazynu zamawia się drogą elektroniczną przez katalog online. Realizacja zamówień odbywa się na bieżąco. Zamówione książki rezerwowane są przez 7 dni.

4. Ze zbiorów biblioteki wydzielono wieloegzemplarzowy księgozbiór dydaktyczny wypożyczalni, oznaczony: wypożyczalnia – wydaw. dydaktyczne. Obowiązuje w nim układ działowy, a w jego obrębie układ alfabetyczny:

    4.1. Studenci i pracownicy AWF korzystają z księgozbioru dydaktycznego w systemie wolnego dostępu do półek,

    4.2. Pozostali czytelnicy zamawiają książki drogą elektroniczną przez katalog online. Ostatnie 3 egzemplarze danego tytułu rezerwowane są dla czytelników z AWF.

5. Przy odbiorze książek czytelnik okazuje aktywną kartę biblioteczną, którą stanowi ważna elektroniczna legitymacja studencka, doktoranta lub karta czytelnika Poznańskiej Fundacji Bibliotek Naukowych.

6. Wypożyczenia  rejestruje  się  wyłącznie  komputerowo na podstawie kodu paskowego książki i karty bibliotecznej.

7. Po zarejestrowaniu wypożyczeń lub zwrocie materiałów bibliotecznych czytelnik może uzyskać wydruk aktualnego stanu swego konta i zgłosić ewentualne uwagi.

8. Czytelnik może przedłużyć okres wypożyczenia książki, jeżeli wystąpi o prolongatę przed upływem ustalonego terminu zwrotu: osobiście w wypożyczalni, drogą telefoniczną, mailową, przez katalog online - logując się na swoje konto.

9. Biblioteka może z ważnych powodów zażądać zwrotu książek przed upływem regulaminowego terminu zwrotu.

10. Niezwrócenie w terminie wypożyczonych książek skutkuje opłatą naliczaną za każdy dzień zwłoki w wysokości ustalonej na dany rok akademicki;

    10.1. Uporczywe uchylanie się od zwrotu dzieł monitowanych przez wypożyczalnię może pozbawić czytelnika prawa do korzystania z Biblioteki okresowo lub całkowicie.

11. W wypadku zagubienia lub zniszczenia książki czytelnik jest zobowiązany odkupić taki sam egzemplarz;

     11.1. W wyjątkowych wypadkach biblioteka może wyrazić zgodę na zakup wskazanej przez siebie książki lub uiszczenie odpowiedniej kwoty rekompensującej wartość zagubionego dzieła.

12. Przed  otrzymaniem  dyplomu  oraz  w  przypadku  odejścia  z  uczelni,  studenci,  doktoranci i pracownicy  zobowiązani  są  do  uregulowania   wszelkich   zobowiązań   wobec   biblioteki oraz pozostałych bibliotek stowarzyszonych w PFBN:

     12.1. Poświadczenie  braku  zaległości  na  kartach  obiegowych   wystawia   wypożyczalnia po okazaniu elektronicznej legitymacji studenckiej, służbowej, karty czytelnika PFBN,

      12.2. Użytkownicy posługujący się kartą czytelnika PFBN zobowiązani są do jej zwrotu.

[do góry]

IV. WYPOŻYCZENIA MIĘDZYBIBLIOTECZNE

1. Prawo   do korzystania  z usług wypożyczalni międzybibliotecznej mają pracownicy, doktoranci i studenci Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

2. Warunkiem zamówienia materiałów bibliotecznych jest posiadanie aktywnej karty bibliotecznej.

3. Warunkiem przyjęcia zamówienia krajowego jest brak poszukiwanych materiałów bibliotecznych w bibliotekach poznańskich, zagranicznego - brak w bibliotekach krajowych.

4. Biblioteka zastrzega sobie prawo decyzji, co do liczby zamawianych pozycji.

5. Zamówienie na sprowadzenie dzieła z biblioteki czytelnik składa w wypożyczalni, wypełniając dokładnie i czytelnie odpowiedni formularz zamówienia.

6. Zamówienie winno być potwierdzone pisemnie przez bezpośredniego przełożonego, doktorantom potwierdza zamówienie promotor. W przypadku braku potwierdzenia zamówienie traktuje się jako płatne ze środków prywatnych.

7. Koszty zamówień płatnych ze środków prywatnych, wynikające z opłat wyznaczanych przez biblioteki realizujące zamówienia, czytelnik zobowiązany jest pokryć wpłacając należną kwotę na podane konto.

8. Materiały biblioteczne, sprowadzone drogą wypożyczania międzybibliotecznego, udostępnia się wyłącznie w czytelni przez jeden miesiąc, jeżeli biblioteka wypożyczająca nie określi innego terminu.

9. Biblioteka wypożycza własne zbiory innym bibliotekom krajowym i zagranicznym, wykonuje odbitki kserograficzne artykułów z posiadanych czasopism i książek. Dla danej instytucji jednorazowo   wypożycza   się   do  5  książek i  wykonuje kserokopie maksymalnie 10 artykułów i 5 fragmentów książek (do 30 stron z 1 książki).

[do góry]

V. ZAKRES USŁUG OŚRODKA INFORMACJI NAUKOWEJ

1. Ośrodek Informacji Naukowej (dalej: OIN):

   1.1. Opracowuje i udostępnia własne bibliograficzne bazy danych: rejestruje publikacje pracowników AWF w Poznaniu oraz prace doktorskie,

    1.2. Wykonuje analizy bibliometryczne w zakresie oceny dorobku naukowego pracowników uczelni,

     1.3. Udostępnia źródła informacji w sali dostępu do baz,

     1.4. Pomaga użytkownikom w dotarciu do materiałów źródłowych oraz wyszukaniu literatury na dany temat,

     1.5. Udziela doraźnych informacji bibliograficznych,

     1.6. Organizuje szkolenia w zakresie korzystania ze źródeł informacji.

2. Pierwszeństwo w korzystaniu z usług Ośrodka Informacji Naukowej mają pracownicy i studenci Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

3. Usługi świadczone przez OIN są bezpłatne.

[do góry]

VI. ZASADY UDOSTĘPNIANIA ZBIORÓW W SALI DOSTĘPU DO BAZ

1. W sali dostępu do baz udostępnia się:

    1.1. Ogólnodostępne i licencjonowane źródła elektroniczne bibliograficzne i pełnotekstowe,

    1.2. Inne materiały multimedialne,

    1.3. Wydawnictwa informacyjne stanowiące księgozbiór podręczny OIN.

2. Przed przystąpieniem do sesji wyszukiwawczej należy dokonać wpisu do zeszytu odwiedzin OIN.

3. Użytkownik prowadzi wyszukiwania samodzielnie lub z możliwością skorzystania z pomocy dyżurnego bibliotekarza.

4. W korzystaniu ze źródeł informacji mogą wystąpić ograniczenia wynikające z warunków umów licencyjnych.

5. Wyszukane informacje mogą być drukowane lub zapisane na własnych nośnikach danych.

6. Wszystkie  dane zapisane przez użytkownika na komputerach uczelnianych będą kasowane po zamknięciu biblioteki.

7. Zabrania się:

     7.1. Wykorzystywania komputerów w celach zarobkowych,

     7.2. Naruszania praw autorskich,

    7.3. Tworzenia, wyszukiwania, prezentowania materiałów o treści obrażającej uczucia innych osób,

     7.4. Instalowania programów i dokonywania zmian w konfiguracji sprzętu i oprogramowania.

8. W przypadku  stwierdzenia  naruszenia  powyższych   zasad, dyżurny bibliotekarz ma prawo do natychmiastowego przerwania pracy użytkownika.

9. Osoba dyżurująca ma prawo monitorowania aktualnie wykonywanych prac.
 
10. Wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości pracy komputerów należy zgłosić niezwłocznie dyżurującemu bibliotekarzowi.

[do góry]

Niniejszy Regulamin zatwierdzony przez Radę Biblioteczną 29 czerwca 2009 r., z późniejszymi zmianami, obowiązuje od 1 kwietnia 2022 r.

Dyrektor Biblioteki Głównej
mgr Aleksandra Staniszewska

[do góry]

Wykaz opłat obowiązujących w Bibliotece Głównej
Akademii Wychowania Fizycznego
im. Eugeniusza Piaseckiego W Poznaniu


Studenci, doktoranci i pracownicy uczelni stowarzyszonych w PFBN*:
  aktywacja użytkownika w systemie bibliotecznym    12 zł/rok akademicki
  kolejne aktywacje   12 zł/rok akademicki
     
Pracownicy naukowi i studenci innych poznańskich szkół wyższych i policealnych niestowarzyszonych w PFBN *:
  wydanie karty bibliotecznej i pierwsza aktywacja    120 zł/rok
  kolejne aktywacje    120 zł/rok
     
Słuchacze studiów podyplomowych i kursów organizowanych przez
Centrum Doskonalenia Kadr i Szkolenia AWF w Poznaniu:
  wydanie karty bibliotecznej i pierwsza aktywacja    12 zł/rok
  kolejne aktywacje    12 zł/rok
     
Osoby zainteresowane korzystaniem wyłącznie z Czytelni:
  wydanie karty bibliotecznej i pierwsza aktywacja    12 zł/rok
  kolejne aktywacje    12 zł/rok
     
Wszystkich użytkowników obowiązują opłaty:
  za wydanie duplikatu karty bibliotecznej    24 zł
  za przetrzymywanie lub odmowę zwrotu materiałów bibliotecznych    0,20 zł/doba/wolumin
     
Inne opłaty:
     
  kserokopia A4 czarno-biała   0,20 zł / strona
  zagubienie kluczyka do szafki depozytowej
  (konieczność wymiany mechanizmu zamka)
  90 zł

* PFBN (Poznańska Fundacja Bibliotek Naukowych http://galileo.pfsl.poznan.pl/)

UWAGA!

Opłaty za:
- wydanie karty bibliotecznej,
- założenie i aktywację konta bibliotecznego,
- nieterminowy zwrot książek,
należy dokonać przelewem na konto uczelni.

Numer konta:

91 1020 4027 0000 1702 1315 1552


W tytule przelewu należy podać nazwisko, imię oraz nr albumu (ew. nazwę uczelni, rodzaj studiów podyplomowych itp.).

[do góry]