Erasmus+ - podsumowanie semestru jesiennego 2018/2019
Zagraniczne wymiany studenckie to zawsze okazja do podróży, poznania nowej kultury i nowego języka, a także nawiązania nowych znajomości. Dlatego co roku program ten cieszy się dużym powodzeniem. Pod koniec stycznia pożegnaliśmy Erasmusów z zagranicy, którzy w tym roku przyjechali do nas z Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Turcji oraz Węgier. Biuro Współpracy z Zagranicą zorganizowało dla nich oraz polskich studentów szereg imprez o charakterze integracyjnym. Wspólne wyjścia i imprezy sportowe miały na celu ułatwienie zagranicznym studentom integracji ze społecznością lokalną i akademicką.
Większość eventów miała charakter sportowy (turniej bowlingowy, gry i zabawy w największym wodnym kompleksie rekreacyjnym w Polsce – w Termach Maltańskich. Dla studentów Hiszpanii i Portugalii nie lada wyzwaniem było Ice Party na lodowisku nad Maltą.
Relacje studentów z wybranych wydarzeń:
Welcome Week
Relacje studentów z wybranych wydarzeń:
Welcome Week
„Welcome Week” tzn. pierwszy tydzień pobytu studentów zagranicznych na uczelni rozpoczął się od oficjalnego powitania przez koordynatora Biura Współpracy z Zagranicą. Podczas wykładu poprowadzonego przez Pana mgr Marka Piastę, studenci zapoznali się z historią i tradycjami naszego kraju, odwiedzili również bibliotekę uczelnianą, zwiedzili kampus Uczelni. Kolejnym punktem programu było przejście na Stary Rynek i skosztowanie tradycyjnego polskiego obiadu: pysznego żurka w chlebie oraz pierogów. Po obiedzie wycieczka poznańską "bimbą" z przewodnikiem, oraz prawdziwy raj dla osób, które kochają aktywność fizyczna na wesoło (a więc myślę, że chyba dla wszystkich ) dwie godziny w parku trampolin Energy Super Park w galerii Pestka. Dzień drugi rozpoczął się od wycieczki do "Muzeum Rogala", gdzie studenci mogli spróbować własnych sił w przygotowaniu rogali świętomarcińskich. Następnie ruszyli do "Bramy Poznania", gdzie zapoznali się z historią naszego kraju i miasta opowiedzianą w sposób multimedialny przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Kolejny intensywny dzień rozpoczął się od spotkania z koordynatorami wydziałowymi, następnie czekało naszych zagranicznych kolegów spotkanie dotyczące różnic kulturowych z Panią dr hab. Karoliną Gołąbek-Buczkowską oraz najtrudniejsze wyzwanie - lekcja języka polskiego. Uczestnicy otrzymali prawdziwy zastrzyk adrenaliny bo kolejnym punktem programu był park linowy "Pyrland" na Malcie. Studenci wybrali najtrudniejsza z nich, ale na szczęście nikt nie żałował swojej decyzji ;) Po pokonaniu wszystkich przeszkód na wysokościach czekała ich kolejna atrakcja, czyli kolejka górska "Adrenaline". A to nie był jeszcze koniec! Wieczorem, dzięki uprzejmości Zespołu Tańca Ludowego Poznań AWF, studenci mieli przyjemność zobaczyć jak wyglądają tradycyjne polskie tańce, takie jak: krakowiak, kujawiak czy oberek, przyjrzeć się tradycyjnym strojom oraz zatańczyć razem z tancerzami.Śmiechu i zabawy przy tym wszystkim było co nie miara ;)
To były naprawdę intensywne, ale i interesujące dni, podczas których nasi goście z zagranicy mogli doświadczyć pierwszego kontaktu z obcą dla nich kulturą i oswoić się trochę z nowym miejscem, a także zapoczątkować nowe znajomości. Jednak to dopiero początek przygody, jaka czekała na ich w tym semestrze! Prawdziwe życie studenta w Polsce dopiero przed nimi!"
Alicja, II rok, Taniec w Kulturze Fizycznej
Wycieczka Kraków - Wieliczka -Auschwitz-Birkenau
19 października wraz z Panem mgr Markiem Piastą wyjechaliśmy na weekendową wycieczkę, której pierwszym przystankiem było Auschwitz-Birkenau. Trasa z Poznania zajęła nam około 8 godzin. Po dotarciu na miejsce, przydzielono nam Panią przewodnik, która bardzo szczegółowo opowiedziała nam o niemieckich obozach zagłady. Wśród zagranicznych studentów nie zabrakło wzruszenia. Następnie przejechaliśmy autokarem do Krakowa, gdzie całą grupą odbyliśmy wieczorny spacer po Starym Mieście. Studenci byli zachwyceni urokami miasta, zwłaszcza o wieczornej porze ze względu na piękne oświetlenie. Studentom z wymiany zagranicznej najbardziej przypadł do gustu Smok Wawelski :)20 października z samego rana po zwiedzaniu centrum starego miasta pojechaliśmy do Wieliczki gdzie przez 4 godziny podążaliśmy ciekawymi korytarzami, poznając historię kopalni oraz wiele ciekawych zastosowań soli. Późny wieczorów upłynął na zwiedzaniu Kazimierza gdzie mogliśmy podziwiać piękne zakamarki tej dzielnicy oraz poznać interesującą historię związaną z tym miejscem.
W niedzielę, ostatniego już dnia, wybraliśmy się do Ojcowskiego Parku Narodowego gdzie w lekko deszczowej lecz pięknej aurze napawaliśmy się wspaniałymi widokami jakie kryje ten park.Największym zainteresowaniem wśród studentów cieszyła się Brama Krakowska oraz Maczuga Herkulesa:). Były to intensywne oraz bardzo ciekawe 3 dni, których nasi studenci z wymiany zagranicznej na pewno długo nie zapomną oraz zmotywuje ich to do dalszego zwiedzania naszego pięknego kraju :)
Michał, Turystyka i Rekreacja, II SUM
Turniej bowlingowy
W czwartek, 25 października nasi zagraniczni znajomi mieli możliwość poznać kolejne ciekawe miejsce w Poznaniu, którym jest POSiR Bowling. Na miejscu każdy uczestnik dostał specjalne obuwie do gry w kręgle, po czym zostali podzieleni na cztery zespoły. Każda drużyna dobrała się pod względem umiejętności. Podczas gry łatwo można było zauważyć, że wszyscy bawili się znakomicie. Mimo braku wcześniejszego przygotowania, uczestnicy grali na bardzo zbliżonym poziomie. „Walka” o pierwsze miejsce toczyła się do ostatniej rzuconej kuli. Po przeliczeniu wszystkich punktów zwycięzcami okazała się drużyna z Hiszpanii. W międzyczasie, na pomoc w uzupełnieniu ubytków energii ruszyła smaczna pizza. Po kilku godzinach świetnej zabawy wszyscy wrócili z uśmiechem na ustach do domu."
Magdalena, Turystyka i Rekreacja, II SUM
Termy Maltańskie
Dnia 8.11 (czwartek) udaliśmy się wraz ze studentami z programu Erasmus+ na Termy Maltańskie. Mieliśmy wejście na strefę zieloną, co oznaczało, ze mogliśmy korzystać ze wszystkich atrakcji Term z wykluczeniem jedynie saun. Przez 3 godziny było bardzo dużo zabawy! Najpierw większość udała się do basenu, który częściowo znajdował się poza budynkiem. Temperatury powietrza na zewnątrz nie były sprzyjające, ale dzięki gorącej wodzie można było swobodnie pływać. Następnie naszą uwagę przykuły zjeżdżalnie, które znajdowały się, tym razem, w środku pomieszczenia. Najbardziej stroma zjeżdżalnia, cieszyła się największym powodzeniem i dostarczała największych emocji ;)Po intensywnych aktywnościach, przyszedł czas na relaks. Korzystaliśmy z hydromasaży, jaccuzi i solanek geotermalnych.Zmęczeni, ale szczęśliwi, po prawie 3 godzinach kąpieli, wróciliśmy do domów ;)
Alicja, II rok, Taniec w Kulturze Fizycznej
„Cicha noc, Święta noc...” - Wigilia
Dnia 13.12.2018. tj. w czwartek, w jednej z sal Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem wszystkich studentów zagranicznych, koordynatorów wydziałowych, opiekunów (Buddies) i wykładowców naszej Uczelni. Spotkanie wigilijne zorganizowało Biuro Współpracy z Zagranicą.
Spotkanie tej „magicznej nocy” rozpoczęło się od prezentacji na temat: „Polskich tradycji bożonarodzeniowych”.Studenci słuchali jej z wielkim zainteresowaniem. Następnie, każdy z uczestników otrzymał opłatek, którym wszyscy przełamali się i składali sobie najszczersze życzenia. Kolejnym punktem programu była wieczerza, na której zostały przygotowane tradycyjne polskie potrawy wigilijne, m.in. barszcz, pierogi, ryby, sałatki, sernik, makowiec. Studenci zagraniczni byli zachwyceni polskim jedzeniem. Oczywiście nie zabrakło również czasu na śpiewanie kolęd zarówno w języku polskim jak również angielskim. Kolędę „Cicha noc” studenci śpiewali każdy w swoim rodzimym języku.
W połowie wieczerzy wigilijnej, jak na tradycję przystało pojawił się Św. Mikołaj, oczywiście z prezentami. Zabawy z tej atrakcji było dla wszystkich co niemiara. Na koniec studenci wypili kawę z tradycyjnym polskim ciastem i dalej wsłuchiwali się w płynącą muzykę kolęd i pastorałek. Nie zabrakło również zabawy wokół choinki ;)
Alicja, II rok, Taniec w Kulturze Fizycznej
Alicja, II rok, Taniec w Kulturze Fizycznej